Trwa ładowanie...
dm5ozdt

Jan Wróbel

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jan Wróbel jest polskim historykiem, nauczycielem, publicystą, dziennikarzem i felietonistą.

Jan Wróbel – życiorys

Jan Wróbel urodził się 27 listopada 1964 roku. W 1988 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w dzienniku "Życie", gdzie zasiadał od 1999 roku w fotelu zastępcy redaktora naczelnego. W kolejnych latach pracował dla redakcji tygodnika "Nowe Państwo", a także jako pierwszy sekretarz w redakcji "Europy", początkowo dodatku do "Faktu", następnie do "Dziennika Polska-Europa-Świat". Swoje artykuły i felietony publikował również w prawicowym kwartalniku "Fronda" oraz liberalnym tygodniku "Newsweek".

Jan Wróbel w latach 2008-2009 zasiadał na stanowisku redaktora naczelnego serwisu internetowego Redakcja.pl. Po 2010 roku publikował swoje teksty publicystyczne w "Dzienniku Gazety Prawnej" oraz we "Wprost".

Jan Wróbel pojawia się również w telewizji i radio. Od 2007 roku prowadzi przegląd prasy dla programu śniadaniowego "Dzień Dobry TVN". Przez kilka miesięcy w 2012 roku w parze z Tadeuszem Moszem był także gospodarzem programu publicystycznego "Kto za to zapłaci?" emitowanego na antenie TVP1. W latach 2014-2016 prowadził w TVN24 razem z Romanem Kurkiewiczem program "Dwie prawdy". Jan Wróbel związany jest również z radiem TOK FM, na którego antenie występuje w audycji "Poranek Radia TOK FM".

Jan Wróbel współpracował z premierem Jerzym Buzkiem jako doradca lub autor jego przemówień.

Jan Wróbel – działalność edukacyjna

Jan Wróbel jest nie tylko dziennikarzem i publicystą, ale również nauczycielem. Od 1989 roku uczy w warszawskim I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym, którego był współzałożycielem oraz dyrektorem. Od 2009 roku pełni funkcję prezesa związanego ze szkołą klubu sportowego Bednarska.

Jan Wróbel – książki

Jan Wróbel jest autorem kilku pozycji książkowych o różnym charakterze. Część z nich, jak te z serii "Historia Polski wersja 2.0", to humorystyczne ujęcie ważnych wydarzeń i procesów w historii naszego kraju, które owocowały nie tylko wewnątrz państwa, ale tez odbiły się echem w Europie i na świecie.

Debiutem literackim Jana Wróbla jest książka "Zbrodnia doskonała" wydana w 2011 roku. Zawiera ona zbiór historii kryminalnych osadzonych w różnych realiach: od polskiej prowincji po wielkie francuskie miasta.

Jan Wróbel stworzył także projekt literacki wspólnie z Danielem Passentem - "Passa 2. Dzieła rozebrane". Publikacja zawiera najciekawsze felietony Passenta z ponad 50 lat jego działalności dziennikarskiej opatrzone dociekliwymi pytaniami Wróbla i zaskakującymi komentarzami jego rozmówcy.

dm5ozdt

Podziel się opinią

2
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm5ozdt
dm5ozdt
dm5ozdt