Trwa ładowanie...
d2z2j52

Jan Prokop

Studiował filologię romańską i filologię polską, najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, a potem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1951 r. jako krytyk literacki w piśmie "Dziś i jutro".

W 1960 r. został pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich PAN. Był stypendystą Iowa City w USA. Wykładał literaturę polską na uniwersytetach w Kanadzie i we Włoszech. Współpracował z czasopismami emigracyjnymi: "Aneksem" i "Kulturą". Drukował także w wychodzących poza cenzurą "Arce", "Kulturze Niezależnej", "Pulsie" i "Zapisie".

W latach 1987-90 wykładał na wydziale filologii romańskiej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był członkiem zespołu redakcyjnego pisma "Arka". Publikował w "Arcanach" i "Dekadzie Literackiej". Od 1989 r. należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jest autorem szkiców literackich: "Lekcja rzeczy", "Szczególna przygoda żyć nad Wisłą", "Wyobraźnia pod nadzorem. Z dziejów literatury i polityki w PRL", "Pisarze w służbie przemocy", "Sowietyzacja i jej maski. PRL w latach stalinowskich". Jego najnowsze dzieło "Od Robespierre'a do Lenina" (2002 r.) to opowieść o mitach i ideologiach.

d2z2j52

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj