Jan Pietrzak
Jan Pietrzak znany jest jako satyryk i założyciel Kabaretu Hybrydy i Kabaretu Pod Egidą; choć związany z telewizją i programami rozrywkowymi, na koncie ma również kilka występów kinowych. Działalność artysty wiąże się również z muzyką i pisaniem tekstów piosenek, a także publikowaniem felietonów.
Jan Pietrzak – informacje ogólne
Jan Pietrzak urodził się w Warszawie, w młodości należał do PZPR. Z polską sceną kabaretową związał się w latach 60., kierował Teatrem Hybrydy, a w okresie PRL jego działalność i wypowiedzi publiczne identyfikowano jako popierające Solidarność – artysta był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, zmagał się też z cenzurą. Jana Pietrzaka odznaczono m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia" i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też tytuł Człowiek Roku 2012 przyznawany przez "Tygodnik Solidarność".
Jan Pietrzak jako satyryk, autor piosenek i felietonista
Jan Pietrzak odcisną wyraźny ślad w świecie polskiego kabaretu – założył Kabaret pod Egidą, przez lata komentował sytuację społeczno-polityczną w kraju w swoich monologach i piosenkach. Pietrzak to autor tekstu kultowego już utworu "Żeby Polska była Polską", a także znanej piosenki z repertuaru Danuty Rinn – "Gdzie ci mężczyźni?". Jako felietonista Jan Pietrzak związał się z "Tygodnikiem Solidarność" oraz "Gazetą Polską", w latach 1975–1981 pracował też w redakcji czasopisma satyrycznego "Szpilki".
Publikacje Jana Pietrzaka
Debiutem książkowym Jana Pietrzaka był satyryczny tytuł "Dlatego kocham życie" (1974) opublikowany przez wydawnictwo Czytelnik. W 1992 roku ukazał się wywiad z Pietrzakiem "Co jest grane panie Janku" urozmaicony tekstami satyrycznymi i piosenkami jego autorstwa. Wybór felietonów Pietrzaka można przeczytać m.in. w zbiorze "Ale się porobiło..." (1998), "Nota bene, niestety, absolutnie" (1999) czy "Zakazie żartowania" (2003).
Data urodzenia | 26.04.1937 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze