Trwa ładowanie...
d2pciwv

Jan Ordyński

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Jan Ordyński (ur. 10.01.1953 r.) jest polskim publicystą i dziennikarzem odznaczonym Brązowym Medalem ''Zasłużony Kulturze Gloria Artis''. Do jego najpopularniejszych publikacji należy m.in. wywiad rzeka z Danielem Passentem ''Passa''.

Jan Ordyński – życiorys

Jan Ordyński zanim rozpoczął pracę w charakterze dziennikarza, pełnił stanowisko animatora kultury studenckiej w Łodzi. Działalność dziennikarska rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy Ordyński zaczął publikować na łamach Rzeczpospolitej, w której skupiał się na zagadnieniach politycznych i prawnych. Współpraca trwała do 2006 roku, kiedy Jan Ordyński został ostatecznie zwolniony, ze względu na fakt objęcia stanowiska redaktora naczelnego przez Pawła Lisickiego. Następnie przez dwa kolejne lata Jan Ordyński pracował w PZU oraz w Fundacji ''Shalom'', z którą współpracuje do dzisiaj. Oprócz tego Jan Ordyński udziela się w roli komentatora dla tygodnika ''Przegląd'' oraz współpracuje z Polskim Radiem, TVP oraz TOK FM. Jednocześnie od 2009. do 2012 roku Jan Ordyński w TVP Info prowadzi program ''Rozmowa dnia'', a w 2010 roku program ''Minęła dwudziesta''. Od stycznia 2016 roku dziennikarz jest także gospodarzem audycji ''INFORozmowa'' i programu ''Gorący temat'' w TVP2. Jan Ordyński współpracował również z Radiową Jedynką, współtworząc audycję ''W samo południe'' do stycznia 2016 roku. W międzyczasie Jan Ordyński dostał się do składu rady Fundacji ''Odrodzenie'' oraz został członkiem Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Oprócz tego Jan Ordyński pełnił funkcję wiceprezesa Towarzystwa Dziennikarskiego.

Jan Ordyński – kontrowersje

Uważa się, że Jan Ordyński w grudniu 2010 roku złamał kartę etyki Polskiego Radia, naruszając kodeks dziennikarski, co uznane zostało przez Komisję Etyki Polskiego Radia. Odnosiło się to do dwóch audycji publicystycznych, w których Jan Ordyński promował lewicowe poglądy, ograniczając w dyskusji udział osobom o innych poglądach.

Jan Ordyński – przykładowe publikacje

Do najpopularniejszych publikacji Jana Ordyńskiego zaliczyć można wywiad rzekę z Danielem Passentem pt. ''Passa''. Inną znaną książką, którą napisał we współpracy z Henrykiem Szlajferem, jest wywiad rzeka z Mieczysławem Rakowskim pt. ''Nie bądźcie moimi sędziami. Rozmowy z Mieczysławem F. Rakowskim.''

Jan Ordyński – odznaczenia

Dzięki wieloletniej pracy w branży Jan Ordyński doceniony został w postaci licznych wyróżnień i nagród. Do najważniejszych z nich zaliczyć można ''Złotą Wagę'' czyli odznaczenie przyznawane przez polską adwokaturę i Business Centre Club oraz Honorową Akredytację Marszałka Sejmu. Oprócz tego Jan Ordyński za całokształt pracy dziennikarskiej uhonorowany został Medalem na 50-lecie Powstania w Getcie Warszawskim. Kolejnym wyróżnieniem było przyznanie nagrody miasta stołecznego Warszawy 31 lipca 2012 roku. Rok później – w czerwcu 2013 roku Jan Ordyński otrzymał przez niektórych uważany za najważniejszy Medal ''Zasłużony Kulturze Gloria Artis''.

Jan Ordyński
Data urodzenia

10.01.1953

Bibliografia
d2pciwv

Podziel się opinią

2
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pciwv
d2pciwv
d2pciwv