Trwa ładowanie...
d1gohb6

Jan Nowak-Jeziorański

Inne
Źródło: Inne

Pisarz, publicysta. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r., następnie działał w Związku Walki Zbrojnej. Został włączony do Akcji "N" prowadzącej dywersję na terenach polskich przyłączonych do Rzeszy i na obszarze samych Niemiec.

Od początku 1943 r. był kurierem AK do rządu polskiego w Londynie. Przewoził korespondencję specjalnego znaczenia i poufne raporty. Używane w okresie konspiracji fałszywe nazwisko Jan Nowak stało się później równie znane, jak jego własne. Po powrocie do Polski wziął udział w powstaniu warszawskim.

Za zasługi wojenne został odznaczony orderem Virtuti Militari (1944 r.). W grudniu 1944r. udało mu się przedostać do Londynu. Tam początkowo pracował w BBC. Od powstania Radia Wolna Europa (1949) włączył się w jego pracę. W latach 1952-76 był dyrektorem Rozgłośni Polskiej RWE. Walczył przeciw cenzurze i monopolowi informacyjnemu władz PRL. Dzięki kierowanemu przez niego radiu cały świat dowiadywał się o represjach wobec przeciwników systemu komunistycznego i Kościoła katolickiego.

Po przejściu na emeryturę osiedlił się w USA, gdzie włączył się w działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej. Był doradcą do spraw Europy Wschodniej w Departamencie Stanu USA. Od 1989 r. często przebywa w Polsce. Jest doktorem honoris causa największych polskich uczelni (Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Napisał kilka książek, m.in. Kurier z Warszawy, Wojna w eterze, Polska z oddali, W poszukiwaniu nadziei i Rozmowy o Polsce, Fakty, wydarzenia, opinie.

d1gohb6

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gohb6
d1gohb6
d1gohb6