Trwa ładowanie...
d44ntbi

Jan Amos Komeński

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Johan_amos_comenius_1592-1671.jpg
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Johan_amos_comenius_1592-1671.jpg

Jan Amos Komeński to czeski pedagog, filozof i reformator, który żył i tworzył w XVII w. Całe swoje życie poświęcił pedagogice – pisaniu podręczników, opracowywaniu nowych teorii i zagadnień dydaktycznych. Uznaje się go za twórcę jednolitego systemu nauczania, którym w jego opinii powinni zostać objęci wszyscy – bez względu na płeć i status społeczny.

*Jan Amos Komeński *urodził się 28 marca 1592 r. w niewielkim czeskim mieście – Niwnicy, a zmarł 15 listopada 1670 r. w Amsterdamie. Swoje wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie w Heidelbergu.

Jan Amos Komeński – poglądy pedagogiczne

Jan Amos Komeński był postacią wszechstronnie uzdolnioną – przy jego nazwisku można postawić wiele określeń. Był on nauczycielem, teologiem, filozofem, językoznawcą, teoretykiem literatury, historykiem, myślicielem politycznym i encyklopedystą. Jednakże najbardziej znany jest ze swoich poglądów pedagogicznych. Jego główna myśl opierała się na tezie, że człowiek jest stworzony do tego, żeby się uczyć – bez względu na płeć i przynależność klasową. Uznaje się go za twórcę jednolitego systemu nauczania. Mimo że Komeński był teologiem i często podkreślał, jak bardzo ważna jest dla niego wiara w Boga, to wszystkie jego myśli są antropocentryczne. W swoich dziełach wiele miejsca poświęcał relacjom międzyludzkim. Jego zdaniem najważniejszy jest szacunek i akceptacja dla każdego człowieka. Komeński dążył do tego, aby uczniowie byli niezależni myślowo od swoich nauczycieli.

Jan Amos Komeński – zdrajca czy wielki patriota?

Historycy i literaturoznawcy dzielą się na tych, którzy uważają Komeńskiego za zdrajcę narodu i na tych, którzy twierdzą, że pałał on wielką miłością do swojej ojczyzny. Faktem jest, że był on przywódcą radykalnego ruchu polityczno-religijnego – Braci Czeskich, który był zwalczany przez Habsburgów i Kościół Katolicki. Z tego powodu Komeński był zmuszony do ucieczki z Czech. Schronienie znalazł w Lesznie w posiadłości Rafała Leszczyńskiego. Warto podkreślić, że wraz ze Szwedami wziął czynny udział w najeździe szwedzkim na Polskę.

Jan Amos Komeński – książki

Spod pióra Komeńskiego wyszło kilkanaście książek pedagogicznych, w których wykładał swoje idee i poglądy na system edukacji. W jego publikacjach zawarte są praktyczne wskazówki i zasady dydaktyczne, które miały ułatwić zarówno nauczycielom, jak i uczniom proces przyswajania wiedzy. Chociaż większość z myśli Komeńskiego straciło na aktualności, to jego dzieła, w tym przede wszystkim „Wielka Dydaktyka”, nadal są chętnie czytywane (nie tylko przez adeptów pedagogiki).

Jan Amos Komeński
Bibliografia
d44ntbi

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44ntbi
d44ntbi
d44ntbi
d44ntbi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj