Trwa ładowanie...

Jakub Porada: Spraw, by wszyscy cię słuchali!

Marzysz o tym, by zabłysnąć w towarzystwie, a nie przychodzi ci do głowy puenta? Masz wiedzę, której nie umiesz przekazać słuchaczom? Mamroczesz zwykle pod nosem i nikt cię nie słucha. Spokojnie, ta książka –”Sztukmistrz w Tczewie, czyli mów, co chcesz. Poradnik skutecznego mówienia”- została napisana dla ciebie. Z niej dowiesz się, w jaki sposób pozbyć się tremy i nie bać się publicznych wystąpień. Jak zaintrygować odbiorców i sprawić, że się na tobie skupią. Nauczysz, jak zapanować nad dykcją, wzmocnić struny głosowe i wreszcie przestać przynudzać.

Share
Jakub Porada: Spraw, by wszyscy cię słuchali!
Źródło: Facebook
d4k1rod

Marzysz o tym, by zabłysnąć w towarzystwie, a nie przychodzi ci do głowy puenta? Masz wiedzę, której nie umiesz przekazać słuchaczom? Mamroczesz zwykle pod nosem i nikt cię nie słucha. Spokojnie, ta książka została napisana dla ciebie. Z niej dowiesz się, w jaki sposób pozbyć się tremy i nie bać się publicznych wystąpień. Jak zaintrygować odbiorców i sprawić, że się na tobie skupią. Nauczysz, jak zapanować nad dykcją, wzmocnić struny głosowe i wreszcie przestać przynudzać.

Sztukmistrz w Tczewie, czyli mów, co chcesz. Poradnik skutecznego mówienia, Jakub Porada

(img|735712|center)

d4k1rod

Rachela Berkowska: Wygadanym jest w życiu lepiej?

Jakub Porada: Oczywiście. Nie ważne, czy to w rozmowie z szefem, koleżanką czy hydraulikiem, który naprawia nam zepsutą pralkę. Albo sprzedawcą w sklepie, w którym reklamujemy kiepski zakup. Możemy dużo wygrać, potrafiąc zgrabnie się wysłowić.

Czarujemy słowem. Profesor Lew-Starowicz powiedział mi kiedyś, że kobiety są na nie wrażliwsze, da się je słowem uwieść. Powoływał się na swój przykład. Nigdy nie najpiękniejszy, ale za to zawsze miał szalone powodzenie u płci przeciwnej.

Myślę, że nie ma tu co rozróżniać. Bo zarówno mężczyzna, jak i kobieta, otwierając usta może tak samo wiele zyskać, jak i stracić. W książce przywołuję scenę z Rejsu Marka Piwowskiego, w której nowo mianowany na statku kaowiec, grany przez Stanisława Tyma, prosi kogoś z sali o zabranie głosu. Zgłasza się chudy, nieśmiały człowiek, którego poirytowany Zdzisław Maklakiewicz, czyli inżynier Mamoń, nijak nie może zrozumieć.

d4k1rod

Scena z filmu Rejs w reżyeserii Marka Piwowskiego

(video|https://www.youtube.com/watch?v=IaH4qB9V1RA|620|400)

Klasyk. Mamoń mówi do mamroczącego pod nosem kaowca-poety: ”Niech pan idzie na środek. No, niech pan mówi głośniej”. Pan w swojej książce radzi, w jaki sposób pozbyć się tremy, nie bać się publicznych wystąpień, wyrobić dykcję.

Brak w niej sztuczek. Nie bawię się w coacha, który czaruje czytelników gładkimi słówkami: – Jesteście cudowni, wspaniali, uwierzcie w siebie. Pokazuję za to techniki, które bazują na moich własnych doświadczeniach aktorskich. Konkretne ćwiczenia, które pomagają zapanować nad głosem. Zdobywałem je przez wiele lat. Są sprawdzone. Działają. Mogę obiecać, że będzie, jak z robieniem pompek. Z początku ciężko jest wycisnąć trzy, bo ręce mdleją. A po miesiącu robi się czterdzieści bez najmniejszego problemu. Tak samo jest z przemawianiem. Kiedy człowiek poćwiczy, ze zdziwieniem odkrywa różnicę. Działa metoda drobnych kroczków i lektura.

Wierzy pan w moc czytania? Co pan teraz czyta?

Wierzę! Każda książka, to dawka wiedzy, którą wchłaniamy i potem możemy z niej skorzystać. Zawsze czytam kilka książek naraz. Teraz jest to ”Ostatni rozdział 1945. Zwycięstwo, odwet, wyzwolenie”. Interesuję się drugą wojną światową, a David Stafford opisuje czas tuż po podpisaniu traktatu pokojowego. Druga lektura to techniki oddychania Ranjit Gupta – Joga Oddechu. Przymierzam się też do ”Zapisane w wodzie”, czyli kolejnej książki autorki bestselerowej ”Dziewczyny z pociągu”, Pawli Hawkins. Jeszcze jej nie zacząłem. Zawsze łączę beletrystykę z literaturą popularnonaukową, a na dokładkę dorzucam jeszcze podręcznik do nauki języków. Przymierzam się do czeskiego, na pewno będę się uczył węgierskiego. Planuję napisać przewodnik po Węgrzech razem z lekcjami nauki języka.

d4k1rod

Jakub Porada

(img|735709|center)

O autorze:Jakub Porada jest znanym dziennikarzem z ponaddwudziestoletnim stażem w telewizji, autorem wielu książek podróżniczych, w tym Porada na Europę i powieści obyczajowej Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach. Był prezenterem w TVP Katowice. Od 2001 r., czyli od początku istnienia stacji pracuje w TVN24, a od 2011 r. także w TTV. Oprócz studiów dziennikarskich zdobył również dyplom Aktora Scen Muzycznych i przez wiele lat występował w teatrze. Tym, czego się nauczył na deskach i przed kamerą, dzieli się na kartach tej książki.

”Sztukmistrz w Tczewie, czyli mów, co chcesz. Poradnik skutecznego mówienia”,Jakub Porada, wydawnictwo Burda Książki, premiera 24 maja 2017

d4k1rod

Podziel się opinią

Share
d4k1rod
d4k1rod