Trwa ładowanie...
studenci
29 października 2010, 14:12

Jak stać się wykładowcą doskonałym - podręcznik dla nauczycieli akademickich

Jak stać się wykładowcą doskonałym - podręcznik dla nauczycieli akademickichŹródło: materiały prasowe wydawcy
d3bj507
d3bj507

Jak mówić, by studenci słuchali można dowiedzieć się z książki Wykładowca doskonały. Podręcznik nauczyciela akademickiego, której prezentacja odbyła się w czwartek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Jak podkreślił we wstępie do książki prof. Jerzy Chłopecki, prorektor ds. nauczania uczelni, jest to pierwsza taka publikacja na rynku księgarskim.

- Książka skierowana jest przede wszystkim do prowadzących zajęcia na uczelniach. Ma ona charakter kompendium wiedzy z zakresu efektywnego prowadzenia zajęć, bez względu na wykładany przedmiot. To wynik badań naszych pracowników naukowo-dydaktycznych - powiedziała rzeczniczka uczelni, Urszula Pasieczna.

W publikacji zainteresowani mogą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, od najprostszych, np. jak sobie radzić ze ściąganiem na egzaminach, do trudniejszych: jak mówić, by studenci słuchali, jak oceniać pracę studentów, jak się odnosić do studentów niepełnosprawnych czy jak podchodzić do studentów z innych kręgów kulturowych.

W książce poruszone są także kwestie dotyczące sympatii i szacunku studentów do wykładowców oraz ich autorytetu. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jedni wykładowcy odnoszą sukces i potrafią sobie zjednać grupę, podczas gdy inni nie są lubiani, a studenci nie uznają ich za autorytet.

d3bj507

- Nauczyciel akademicki, chcąc nawiązać podobną relację, powinien szanować studenta i respektować jego prawa, uwzględniać jego predyspozycje i możliwości, ale także porozumiewać się z nim jak z człowiekiem dorosłym. Student przebywa w środowisku akademickim od trzech do pięciu lat. Ten czas daje dużo możliwości nawiązania pozytywnych, efektywnych relacji pomiędzy wykładowcą a studentem - czytamy w rozdziale Komunikacja interpersonalna w procesie edukacyjnym autorstwa Anny Wolskiej - Baran.

Prof. Chłopecki zaznaczył we wstępie, że autorzy podręcznika nie są dydaktycznymi nowicjuszami. Każdy z nich ma już wieloletnie doświadczenie akademickie, jednak nie zdążyli się jeszcze zestarzeć, jeszcze nie popadli w rutynę.

Zauważył też, że dawniej wykładowcy byli uczonymi, którzy przedstawiali studentom wyniki własnych przemyśleń i eksperymentów. Natomiast obecnie większość dydaktyków przekazuje słuchaczom wiedzę nabytą, dlatego - jego zdaniem - szczególnie ważna jest technika przekazu.

Podczas prezentacji podręcznika odbyła się także dyskusja na temat jakości kształcenia na Polskich uczelniach.

d3bj507

Autorami książki jest 10 wykładowców akademickich. Wśród nich Anna Wolska-Baran, psycholog, trener i konsultant zarządzania, członek m.in. Polskiego Towarzystwa Psychologicznego; Paweł Perz m.in. trener i doradca specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących zarządzania finansami i ryzykiem; Marta Wojtowicz-Błąd, logopeda, nauczyciel dyplomowany, muzykoterapeuta; Anna Siewierska-Chmaj, doktor politologii, autorka wielu publikacji, m.in. Język polskiej polityki.

Książka ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj