Trwa ładowanie...
d3x4aa7

Jacqueline Wilson

Autorka kilkudziesięciu powieści dla dzieci i młodzieży, sprzedaje w samej Anglii 60 tysięcy egzemplarzy swoich książek miesięcznie. Nie ma miesiąca, by na angielskiej liście Top 10 nie było któregoś z jej tytułów. Jest w pierwszej trójce najbardziej lubianych autorów dziecięcych w Anglii - obok J.K. Rowling i Roalda Dahla. Pisze głównie dla dziewcząt w wieku 8-13. Podobnie jak Harry Potter, sprzedaż powieści Wilson napędza poczta pantoflowa wśród dzieci, które same kupują sobie niezbyt grube i dość tanie wydania książek Wilson, kolekcjonują je i często do nich wracają.

Czytelnicy bardzo silnie identyfikują z bohaterami i z powieści Wilson czerpią siłę potrzebną do zmierzenia się ze swoimi problemami. Jej książki trafiają często do dzieci z niepełnych rodzin, dzieci z jakiegoś powodu zagubionych czy nieszczęśliwych. W tym sensie można je przyrównać do Harry'ego Pottera. Jednak tematyka tych książek jest zupełnie inna. Wilson pisze o problemach dorastania i ­- czasem bardzo poważnych - kłopotach rodzinnych i sercowych w sposób prawdziwy, a zarazem lekki. Daleka od moralizatorstwa, autorka poddaje rozwiązania problemów samym przebiegiem fabuły, a w postaciach bohaterów skupia cechy, które pozwalają im wyjść zwycięsko z największego koszmaru.

Wilson spędza wiele godzin na spotkaniach z czytelnikami, którzy uwielbiają ją i traktują jak bratnią duszę, której można wszystko powiedzieć i która potrafi dać dobrą radę.

Jacqueline Wilson jest laureatką wielu nagród literackich, z prestiżowymi Smarties Prize i Children's Book Award na czele. Od lat współpracuje z Nickiem Sharrattem, którego zabawne, ale pełne wrażliwości ilustracje stały się nieodłączną częścią książek Wilson.

d3x4aa7

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x4aa7
d3x4aa7
d3x4aa7