Jacek Bartyzel
Jacek Bartyzel to polski filolog, politolog i działacz polityczny, w czasach PRL związany z opozycją, obecnie zwolennik prawicy polskiej sceny politycznej.
Jacek Bartyzel – biografia
Jacek Bartyzel urodził się 16 stycznia 1956 roku w Łodzi. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Łódzkim. Pracę doktorską obronił w 1986 roku, a habilitacyjną 17 lat później. W 2013 roku z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymał tytuł profesora zwyczajnego nauk społecznych.
Jacek Bartyzel – praca naukowa
W latach 1986-1989 Jacek Bartyzel był wykładowcą w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej oraz w łódzkim Instytucie Teologicznym. Do 2004 roku pracował również jako adiunkt w Instytucie Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1996 roku przez dwa lata Jacek Bartyzel wykładał w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Łodzi, a od 1997 roku także w Instytucie Edukacji Narodowej. Jako wykładowca UMK Jacek Bartyzel pracuje w charakterze politologa na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych oraz kierownika Katedry Hermeneutyki Polityki. Wykłada również Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Jacek Bartyzel publikował w czasopismach i dziennikach taki jak: „Polityka Polska”, „Pro Fide Rege et Lege” czy „Nasz Dziennik”. Artykuły Jacka Bartyzela ukazują się również na łamach miesięczników „Opcja na Prawo” i „Zawsze Wierni”.
Zainteresowania Jacka Bartyzela naukami społecznymi mają swoje odzwierciedlenie w jego zaangażowaniu w różne organizacje i projekty. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru oraz członkiem kapituły Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Jacek Bartyzel należy również do Rady Redakcyjnej hiszpańskojęzycznego pisma „Fuego y Raya”.
Jacek Bartyzel – kariera polityczna
W czasach PRL Jacek Bartyzel związany był z Komitetem Obrony Robotników, a potem Komitetem Samoobrony Społecznej „KOR”. W 1979 roku był współzałożycielem i następnie rzecznikiem Ruchu Młodej Polski. W stanie wojennym internowany. Jacek Bartyzel został członkiem Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność” przy jego przewodniczącym, Lechu Wałęsie.
Miedzy 1989 a 1994 roku Jacek Bartyzel należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, a po 1994 roku budował nową partię Prawica Narodowa. Od utworzenia w 1989 roku jest prezesem łódzkiego Klubu Konserwatywnego. Jako honorowy członek Jacek Bartyzel należy do Klubu Zachowawczo-Manarchistycznego, Organizacji Monarchistów Polskich i Kongresu Nowej Prawicy.
Jacek Bartyzel a demokracja
Poglądy Jacka Bartyzela oscylują wokół konserwatywnego monarchizmu, w tym tradycjonalizmu, kontrrewolucji i karlizmu. Politolog znany jest z krytyki ustroju demokratycznego oraz systemu trójpodziału władzy. W kontekście religijnym Jacek Bartyzel popiera tradycjonalizm katolicki.
Jacek Bartyzel – nagrody i odznaczenia
Jacek Bartyzel został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także Krzyżem Wolności i Solidarności przez prezydenta Andrzeja Dudę. W 200 roku Jacek Bartyzel otrzymał medal Zasłużonego Działacza Kultury, a dwa lata później Nagrodę Klio.
Jacek Bartyzel prywatnie
Jacek Bartyzel jest wdowcem. Jego żoną była posłanka na Sejm V kadencji, Małgorzata Bartyzel. Synem Jacka Bartyzela jest działacz polityczny i publicysta liberalny Jacek Władysław Bartyzel, związany początkowo z Platformą Obywatelską, a potem Nowoczesną.
Jacek Bartyzel – książki
Jacek Bartyzel jest autorem setek artykułów prasowych i rozpraw naukowych. Wraz z Bogdanem Szlachtą napisał pierwszy tom „Encyklopedii Politycznej”, w której ujęte zostały hasła odnoszące się do doktryn politycznych i form ustroju. Inną publikacją książkową Jacka Bartyzela jest „Śmiertelny bóg Demos”, w której znalazł się krytyczny komentarz autora na temat demokracji oraz pojmowania jej przez współczesne społeczeństwa.
Data urodzenia | 16.01.1956 |
Miejsce urodzenia | Łódź |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze