Trwa ładowanie...
d4lndtx
15-04-2010 00:00

Ja, Tituba, czarownica z Salem

książka
Oceń jako pierwszy:
d4lndtx
Ja, Tituba, czarownica z Salem
Tytuł oryginalny

Moi, Tituba sorcičre

Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Słynne procesy „czarownic z Salem” zaczęły się w 1692 roku wraz z aresztowaniem trzech kobiet. Jedną z nich była Tituba, czarna niewolnica. Wiadomo o niej tylko tyle, że przyznała się do winy, a po amnestii została zwolniona z więzienia i sprzedana. Teraz opowiada swoją historię.

Wiek XVII, w drodze na Barbados angielski marynarz gwałci czarną dziewczynę Abenę. Owocem tego gwałtu jest Tituba. Siedem lat później Abena, broniąc się przed kolejnym gwałtem, podnosi rękę na swojego pana, za co zostaje powieszona. Jej mąż popełnia samobójstwo, połykając własny język, a Tituba musi opuścić plantację. Przygarnia ją czarownica Man Yaya, która uczy dziewczynkę sztuki uzdrawiania i komunikowania się ze światem zmarłych. Mówi jej: „Będziesz w życiu cierpiała. Wiele, bardzo wiele. Ale przeżyjesz!”

Opowiadając historię Tituby, Maryse Condé z żywą wyobraźnią i ironicznym humorem opisuje rzeczywistość niewolnicy-czarownicy, atmosferę wiary w magię, hipokryzję purytanów i mechanizmy zbiorowej histerii. Książka porusza wciąż aktualny problem, jakim są prześladowania rasowe, społeczne, polityczne i religijne.

Ja, Tituba, czarownica z Salem
Numer ISBN

83-7414-251-9

Wymiary

125x195

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

3

Liczba stron

282

d4lndtx

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lndtx
d4lndtx
d4lndtx