Trwa ładowanie...
d2x962n

Isaac Asimov

AP
Źródło: AP

Urodzony w Rosji amerykański pisarz i naukowiec. Jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w latach dwudziestych XX wieku. Ukończył chemię na Uniwersytecie Columbia. Zdobył tytuł doktora, ale zrezygnował z kariery naukowej dla pisarstwa. Dzięki temu został jednym z najbardziej znanych pisarzy science fiction w historii literatury. Był także autorem książek popularnonaukowych i esejów na różne tematy.

Do najbardziej popularnych jego książek science fiction należą: zbiór Ja, Robot (1959, wyd. pol. 1991) i cykl Fundacja (1951-3, wyd. pol. 1987-93) - saga o Imperium Galaktycznym, które - mimo że wydaje się wieczne - chyli się ku upadkowi. Ludzką cywilizację i wiedzę może uratować jedynie psychohistoria, nauka stworzona przez genialnego matematyka Hariego Seldona. Był sześciokrotnym laureatem nagrody Hugo - jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury fantastycznej. Dwa razy zdobył także nagrodę Nebuli.

W 1941 Asimov utworzył termin "robotyka" od określenia "robot" wymyślonego przez Karela Čapka. Jako pierwszy opracował także trzy prawa robotyki - które stały się inspiracją nie tylko dla pisarzy, ale i naukowców.

Zmarł na powikłania związane z wirusem HIV, którym zarażony został podczas operacji.

d2x962n

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x962n
d2x962n
d2x962n