Trwa ładowanie...
23-02-2011 11:00

IPN wydał album poświęcony Ryszardowi Siwcowi

Album zawiera fotografie ilustrujące życie prywatne Ryszarda Siwca, jego przesłanie uzasadniające dramatyczny akt samospalenia oraz dokumenty SB ze śledztwa go dotyczącego.

IPN wydał album poświęcony Ryszardowi SiwcowiŹródło: Materiały wydawcy
d1h7g6i
d1h7g6i

Fotografie ilustrujące życie prywatne Ryszarda Siwca, jego przesłanie uzasadniające dramatyczny akt samospalenia oraz dokumenty SB ze śledztwa go dotyczącego znalazły się w wydanym przez Instytut Pamięci Narodowej albumie Petra Blazka*Ryszard Siwiec. 1909-1968*.

"Album ten przede wszystkim opowiada o życiu Ryszarda Siwca i jest próbą zrozumienia dlaczego zdecydował się dokonać dramatycznego aktu samospalenia w proteście przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Jego podstawę stanowiła wydana w 2008 roku publikacja czeskiego historyka Petra Blazka.My uzupełniliśmy ją o niepublikowane dotąd zdjęcia z zasobów rodzinnych i dokumenty z naszych archiwów, pozwalające śledzić życie Siwca począwszy od spędzonego w Dębicy dzieciństwa, przez studia we Lwowie i pierwszą pracę podjętą w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu" - opowiadał PAP podczas wtorkowej promocji albumu dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Łukasz Kamiński.

W publikacji znalazły się m.in. zdjęcia rodziców Ryszarda Siwca i jego rodzinnego miasta, legitymacja z okresu lwowskich studiów oraz zdjęcia z przyjaciółmi, a także fotografia ślubna i zdjęcia dzieci. Kluczowy element stanowią jednak fotografie i dokumenty przybliżające okoliczności i przebieg jego aktu samospalenia, który miał miejsce 8 września 1968 roku podczas Centralnych Dożynek na stołecznym Stadionie Dziesięciolecia.

"Był to niezwykle dramatyczny akt sprzeciwu wobec komunistycznego zniewolenia oraz wyraz solidarności z mieszkańcami Czechosłowacji. Akty takie miały później jeszcze kilka razy miejsce, jednak żaden z nich nie był tak udokumentowany zdjęciowo i filmowo. W albumie można zobaczyć m.in. zapiski Siwca odnośnie planowanego aktu, dokumenty Służby Bezpieczeństwa ze śledztwa dotyczącego sprawy, niezwykle wzruszający list do żony, w którym wyjaśnia motywy decyzji oraz jego testament" - podkreślił Kamiński.

d1h7g6i

Do albumu, wydanego w języku polskim i angielskim, dołączono poświęcony Ryszardowi Siwcowi film Macieja Drygasa "Usłyszcie mój krzyk".

Ryszard Siwiec urodził się 7 marca 1909 r. w Dębicy. Po śmierci ojca przeprowadził się z matką do Lwowa. Studiował na Wydziale Humanistycznym lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, a po przeprowadzce do Przemyśla podjął pracę w Urzędzie Skarbowym. Podczas II wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Po jej zakończeniu odrzucił propozycję posady nauczyciela historii, nie chcąc uczyć zafałszowanej wersji dziejów i został księgowym w Spółdzielczej Wytwórni Win. Zajmował się także ogrodnictwem i hodowlą kur, by utrzymać liczną rodzinę.

Siwiec nie potrafił zaakceptować wprowadzonego w Polsce ustroju komunistycznego i starał się ukazać prawdę o PRL-u w ulotkach podpisywanych Jan Polak. Interwencja wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji skłoniła go do dramatycznego kroku. 8 września 1968 r. podczas dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, w obecności przywódców partii, dyplomatów i 100-tysięcznej publiczności oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił krzycząc: "Protestuję!". Przed samospaleniem rozrzucił ulotki z apelem protestacyjnym. Nie przeżył dramatycznego czynu. Zmarł 12 września 1968 r. w szpitalu w wyniku oparzeń. Spoczął na cmentarzu w Przemyślu. Przed wyjazdem do stolicy napisał testament i nagrał antykomunistyczny manifest. Napisał także pożegnalny list do żony. Niestety ostatnia korespondencja została przejęta przez SB, a żona otrzymała list dopiero po 20 latach.

Protest Siwca przeszedł w kraju bez echa, państwowe media nie zamieściły na ten temat nawet wzmianki. Pierwszą wiadomość o jego samospaleniu można było usłyszeć na antenie sekcji polskiej Radia Wolna Europa dopiero w kwietniu 1969 r.* Osobom obserwującym zdarzenie na Stadionie Dziesięciolecia funkcjonariusze SB przekazali wersję o chorobie psychicznej Siwca.* Pamięć Ryszarda Siwca uczczono zarówno w Polsce, jak i w Czechach i Słowacji, nadając jego imię mostowi i ulicy, stawiając mu pomnik oraz przyznając pośmiertnie odznaczenia państwowe.

Autor albumu Petr Blazek jest historykiem czeskiego Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych.

d1h7g6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7g6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj