Trwa ładowanie...
02-09-2010 15:14

Internetowe wydanie angielskiego słownika

Największy słownik języka angielskiego Oxford English Dictionary nie będzie już wydawany w druku.

Share
Internetowe wydanie angielskiego słownikaŹródło: Inne
d3cjt6r

Największy słownik języka angielskiego Oxford English Dictionary nie będzie już wydawany w druku.

Oxford English Dictionary ukazuje się od XIX wieku w wielotomowych seriach. Od prac nad jego pierwszym wydaniem rozpoczęły się badania nad językiem angielskim. Każde opracowane w nim słowo prezentowane jest we wszystkich najbardziej znanych zastosowaniach i wariantach - historycznych i współczesnych. OED wyznacza standardy pisowni, zawiera słownictwo ogólne, techniczne, archaiczne, pochodzące ze slangu i dialektów. Opisuje nie sam język, ale jego życie i ewolucję, przede wszystkim poprzez cytaty i konteksty.

Druk pierwszego wydania rozpoczął się w 1884 r., a zakończył 34 lata później. Drugie pełne wydanie z 1989 r. zajmowało 20 tomów, składało się z ponad 21 tys. stron, zawierało 290 tys. haseł i drugie tyle wyrazów pokrewnych oraz związków frazeologicznych. Najnowsza edycja jest przygotowywana od 21 lat, pracuje nad nią ponad 80 leksykografów. I wszystko wskazuje, że efekty ich badań nigdy nie ukażą się na papierze.

Od końca lat 80. OED wydawany jest w wersji elektronicznej - na dyskach, a w 2000 r. ruszyło jego wydanie online.Dziś zawiera ono ponad 300 tys. haseł, jest aktualizowane co kwartał, a dostęp do niego kosztuje 240 funtów rocznie. Miesięcznie korzysta z niego dwa miliony czytelników. Użytkowników w sieci przybywa, dlatego wydawnictwo Oxford University Press zapowiedziało, że trzecie pełne wydanie OED, które ma ukazać się za około dziesięć lat, będzie dostępne już tylko w postaci cyfrowej. Ma to związek z rosnącą popularnością e-booków. O końcu papierowego żywota oksfordzkiej legendy zdecydowała jednak nie spadająca sprzedaż drukowanych książek, ale zmiana przyzwyczajeń czytelników.

d3cjt6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cjt6r
d3cjt6r