Trwa ładowanie...
marcin wolski

Inna wersja historii Marcina Wolskiego

Share
Inna wersja historii Marcina Wolskiego
Źródło: Książki WP
d3qd7e4

Nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się powieść Marcina Wolskiego Jedna przegrana bitwa, opowiadająca alternatywną historię Polski i Europy w razie porażki wojsk

polskich w Bitwie Warszawskiej.

Jedna przegrana bitwa należy do serii Zwrotnice czasu wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury. To także trzecia książka Marcina Wolskiego , w której autor buduje historię alternatywną. W opublikowanym w 2003 roku Alterlandzie Wolski wyobraża sobie, co by było, gdyby nie powstał PRL. W Wallenrodzie przedstawia inny przebieg II wojny światowej.

- Dotychczas tworzyłem scenariusze optymistyczne. Tym razem bieg historii odmieniam na naszą niekorzyść - powiedział Wolski na czwartkowej konferencji prasowej, odbywającej się w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

d3qd7e4

Tłem dla powieści Marcina Wolskiego jest zamordowanie głównodowodzącego wojskiem polskim Józefa Piłsudskiego i klęska w Bitwie Warszawskiej. Armia Czerwona, wspierana przez komunistyczne rewolucje w innych krajach, w przeciągu 10 lat podbija Niemcy, Francję, Włochy i resztę Europy. Punktami oporu zachodniego świata pozostały Wielka Brytania i USA.

- Podoba mi się sposób narracji Marcina Wolskiego , wartka akcja i obecność wątków sensacyjnych - wyznał dyrektor NCK Krzysztof Dudek.

Fabuła powieści opisuje losy wychowanego w komunistycznej Polsce młodego chłopaka, który w pewnym momencie otrzymuje pamiętnik swojego ojca, emigranta, człowieka, o którym dotychczas niewiele mu opowiadano. Ojciec walczył w Bitwie Warszawskiej, przeżył i pod innym nazwiskiem przedostał się na Zachód. Świadomość prawdziwej historii odmienia młodzieńca; ze stronnika partii staje się ukrytym przeciwnikiem systemu. Udaje mu się uciec z obozu socjalistycznych republik i kontynuuje życie w Ameryce. Fabułę przeplatają wątki romansowe oraz opisy bitew i wypadków.

- Ta publikacja ma charakter edukacyjny, bo historia alternatywna to dobry sposób na zainteresowanie naszymi dziejami, zwłaszcza młodych Polaków i rozbudzenie ich świadomości historycznej - uważa Dudek.
- Czytanie o nieprawdziwych wydarzeniach może skłonić do sięgnięcia po informacje, traktujące o prawdziwym biegu historii - dodaje Wolski .

d3qd7e4

O rzeczywistym przebiegu zwycięskiej dla Polaków Bitwie Warszawskiej dowiedzieć się można z posłowia, napisanego przez dr. hab. Grzegorza Nowika.

Jak twierdzi Nowik, wizja rozwoju wypadków stworzona przez Marcina Wolskiego , w której pojawia się sowiecka Polska z Wilnem, Lwowem, a nawet z Gdańskiem, wydaje się nazbyt optymistyczna. Historyk przypomina dyrektywę Polrewkomu (Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski) z początku sierpnia 1920 roku, który nakazywał aresztowanie i odesłanie do obozów koncentracyjnych wszystkich przeciwników rewolucji - przedstawicieli burżuazji, ziemiaństwa, kleru, a także przedstawicieli polskiej inteligencji.

- Mogło nas nie być wcale. Procesy rusyfikacji i sowietyzacji mogły głęboko przeorać społeczeństwo pozbawione warstw wykształconych, posiadających instynkt państwowotwórczy - pisze Nowik.

Marcin Wolski , historyk, publicysta, satyryk. Był felietonistą „Gazety Polskiej”, „Wprost” i
„Tygodnika Solidarność”. Twórca, emitowanej do wybuchu stanu wojennego, audycji radiowej „60 minut na godzinę”. Autor licznych opowiadań i powieści, m.in. Noblista , EuroDżihad . Wywodzi się z rodziny, której członkowie brali udział w walkach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Jedna przegrana bitwa dedykowana jest ojcu autora, uczestnikowi Bitwy Warszawskiej.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3qd7e4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qd7e4
d3qd7e4