Trwa ładowanie...
d27o0cy
23-10-2015 00:00

Imperium wódki 1. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej

książka
Oceń jako pierwszy:
d27o0cy
Imperium wódki 1. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej
Tytuł oryginalny

Vodka Politics: Alcohol, Autocracy, and the Secret History of the Russian State

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Rosja słynie z wódki, która nie tylko zajmuje centralne miejsce w życiu wielu Rosjan, ale również ma ogromne znaczenie dla zrozumienia rosyjskiej historii i polityki.

Mark Schrad przekonuje, że alkoholizm w Rosji nie jest uwarunkowany genetycznie, a wynika z autokratycznego systemu politycznego, który przez wieki używał wódki jako narzędzia kierowania państwem.

Autor, posługując się trudno dostępnymi dokumentami i przytaczając ciekawe anegdoty, pokazuje, jak wódka od stuleci była wykorzystywana w polityce. Z jednej strony miała uszczęśliwiać, z drugiej ułatwiała kontrolowanie społeczeństwa oraz manipulowanie nim, a także zapewniała niemałe wpływy do państwowej kasy. Schrad przedstawia różne hipotezy dotyczące pochodzenia tego trunku i opisuje badania Wiliama Pochlebkina, który próbował dociec, kto pierwszy zaczął destylację wódki (Polacy czy Rosjanie), i zginął w tajemniczych okolicznościach. Autor szczegółowo omawia stosunek rosyjskich carów - od Iwana Groźnego do Mikołaja II - do problemu nadużywania alkoholu. Wyjaśnia również katastrofalne skutki prohibicji wprowadzonej przez Mikołaja II.

Imperium wódki 1. Alkohol, władza i polityka w Rosji carskiej
Numer ISBN

978-83-233-3868-0

Wymiary

176x250

Gatunek

Historia powszechna,Polityka

Oprawa

1

Liczba stron

328

d27o0cy

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27o0cy
d27o0cy
d27o0cy