Trwa ładowanie...
d8ce3gc

Ilona Łepkowska

ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski
Źródło: ONS - Agencja Okno na Świat Jerzy Dąbrowski

Ilona Łepkowska jest nazywana "królową polskich seriali" oraz "Midasem polskiego show-biznesu". Spod jej pióra wyszły takie tytuły jak Na dobre i na złe, M jak miłość czy Barwy szczęścia.

Ilona Łepkowska – kariera

Ilona Łepkowska urodziła się w 1954 roku w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz zaoczne studia z zakresu scenopisarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Pierwszym filmem, do którego scenariusz napisała Ilona Łepkowska były "Wakacje z Madonną" (1985) wyreżyserowane przez Jerzego Kołodziejczyka. Następnie Ilona Łepkowska podjęła współpracę z Romanem Załuskim. Razem stworzyli świetny duet odpowiedzialny za takie komedie jak Oh, Karol (1985), Kogel-mogel (1988), Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989) oraz Komedia małżeńska (1993).

Ilona Łepkowska stworzyła scenariusze również do innych komedii Nigdy w życiu! (2004), Nie kłam, kochanie (2007), Jeszcze raz (2007), Och Karol 2 (2011), Kogel-mogel 3.

Ilona Łepkowska jako scenarzystka współpracowała przy powstawaniu takich seriali jak Radio Romans, Klan, "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Barwy szczęścia", Wszystko przed nami, Korona królów.

Ilona Łepkowska była trzykrotnie zamężna. Z drugim mężem, Andrzejem Wojnachem, ma córkę Weronikę (ur. 1978). Obecnie partnerem Ilony Łepkowskiej jest Czesław Bielecki.

Ilona Łepkowska – książki

Ilona Łepkowska jako samodzielna autorka zadebiutowała dopiero w 2016 powieścią "Pani mnie z kimś pomyliła", w której czytelnik poznaje losy kobiety, która przypadkiem staje się celebrytką, choć nie interesuje jej świat reflektorów i blichtru.

Przed powieścią "Pani mnie z kimś pomyliła", Ilona Łepkowska dała się poznać jako współautorka dwóch projektów, w tym "Nie kłam kochanie" (2008). Współautorką książki jest Maja Kotarska. To adaptacja komedii, do której scenariusz napisała Ilona Łepkowska.

Kolejną książką jest "M jak miłość. Początki" (2013) Marcina Mastalerza. Opowiada o losach rodziny Mostowiaków zaprezentowanych w pierwszym sezonie serialu.

W 2010 roku ukazała się biografia Ilony Łepkowskiej "Ł jak Łepkowska", która jest efektem wielogodzinnych rozmów ze scenarzystką, które przeprowadził Andrzej Opala.

W 2017 roku została wydana publikacja "Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską". W książce znajdują się zdjęcia z rodzinnego albumu aktorki komentowane i rozbudowywane tekstowo przez Ilonę Łepkowską.

Ilona Łepkowska – ciekawostki

  • Ilona Łepkowska została uznana za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet show-biznesu według tygodnika "Newsweek";
  • Ilona Łepkowska została odznaczona Brązowym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis" (2013);
  • Otrzymała Złotą Telekamerę (2004, 2007, 2012), a także nagrodę "Super Wiktora" (2007).
d8ce3gc

Podziel się opinią

2
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8ce3gc
d8ce3gc
d8ce3gc