Trwa ładowanie...
d4e2w4p

Ignacy Jan Paderewski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Ignacy Jan Paderewski (urodzony 18.11.1860 w Kuryłówce, Podole, zabór rosyjski) był polskim pianistą i kompozytorem, a także działaczem niepodległościowym, politykiem i mężem stanu. Dzięki jego osobistym staraniom prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson domagał się, aby w Traktacie Wersalskim umieszczono punkt, zapewniający Rzeczpospolitej niepodległość i wracający Polskę na mapę Europy.

Ignacy Jan Paderewski – biografia

Polski mąż stanu zaczął studia juz jako dwunastolatek w Instytucie Muzycznym w Warszawie. W 1881 roku zaczął studiować muzykę w Berlinie, a potem pobierał nauki u profesora Teodora Leszetyckiego w Wiedniu, był to też okres, w którym powstały pierwsze ważne kompozycje Paderewskiego. W roku 1888 przyszły wielki polityk i patriota dał serię koncertów w Salle Erard (Paryż), co zapoczątkowało jego karierę pianisty.

W 1891 roku Paderewski odbył amerykańskie tournée, co zaowocowało kolejnym wielkim sukcesem i przypieczętowało powszechne uznanie jego talentu muzycznego. Po objawieniu swojego geniuszu w Stanach Zjednoczonych, Paderewski występował niemalże w każdym kraju europejskim, w obu Amerykach, jak również w Australii (1904), czy w Afryce (1912). Intensywne koncertowanie nie przeszkodziło mu w dalszym komponowaniu. Do jego głównych dzieł muzycznych, możemy zaliczyć: Symfonię h-moll „Polonie” (swoisty hołd patriotyczny dla ojczyzny), Koncert a-moll na fortepian i orkiestrę op. 17, operę „Manru”.

Karierę pianisty Paderewski zakończył w 1910 roku. Wtedy to ukończył i wykonał swoją symfonię, a wydarzenie to zbiegło się z 500 rocznicą bitwy pod Grunwaldem (Z tej okazji w Krakowie stanął Pomnik Grunwaldzki, który zafundował Paderewski. Podczas uroczystości, Ignacy Jan Paderewski płomiennie przemówił do tłumu, liczącego 150 000 ludzi.

Ignacy Jan Paderewski – mąż stanu

Gdy wybuchła I Wojna Światowa, kompozytor podjął intensywną działalność społeczno-polityczną, wspierając wszelkie inicjatywy, mające na celu wrócić niepodległość Polsce. Paderewski w różnych częściach świata (głównie w USA i Europie) organizował mnóstwo spotkań, ubogaconych jego koncertami i przemówieniami, zachęcającymi do pomagania Polakom, bijącym się o swoją wolność. Wymiernym skutkiem jego orędownictwa jest chociażby zgłoszenie się 30 000 ochotników z USA, pragnących dołączyć do Armii Polskiej we Francji.

W 1917 roku Paderewski przedstawia prezydentowi Woodrowi Wilsonowi pracę, która dokładnie tłumaczy konieczność odbudowy niepodległej Polski i pozytywne tego skutki również dla całego bezpieczeństwa międzynarodowego. Przekonawszy prezydenta, punkt o gwarancji niepodległej Polski znajduje się w Traktacie Wersalskim, który podpisują wszystkie strony konfliktu. W tym samym roku Paderewski zostaje członkiem Polskiego Komitetu Narodowego w Paryżu, a także przedstawicielem tegoż komitetu w USA.

Ignacy Paderewski miał też pośredni wpływ na wybuch Powstania Wielkopolskiego. Jego wizyta w Poznaniu spowodowała ogromną patriotyczną manifestację, a płomienne przemówienie porwało Polaków do walki.

Jako bohatera witano go również w 1919 roku w Warszawie, gdzie na spotkanie Jana Paderewskiego wyszły tłumy. W tych czasach Paderewski zapamiętany jest przez Polaków jako prawdziwy mąż stanu, nie zważający na podziały polityczne i stawiający dobro ojczyzny zawsze na pierwszym miejscu.

Ignacy Jan Paderewski – polityk

W 1919 roku Józef Piłsudski mianował Paderewskiego prezesem Rady Ministrów, a także ministrem spraw zagranicznych. Paderewski idealnie sprawdzał się w tej roli, zasypując wszelkie podziały między Polakami w tak ważnym okresie, świeżo po wyzwoleniu Polski. Poza tym, miał ogromny posłuch i szacunek na arenie międzynarodowej.

W 1919 roku, Ignacy Jan Paderewski w imieniu Polski podpisał traktat wersalski. Pod koniec tegoż roku Paderewski zrezygnował z funkcji premiera i wyjechał do Szwajcariinieprzerwanie wspierają swoją ojczyznę finansowo oraz fundując gazetę „Rzeczpospolita”, pod redakcją Stanisława Strońskiego.

Paderewski poświęcił swoje życie szczerej służbie ojczyźnie. Bardzo ubolewał nad wybuchem II Wojny Światowej i od razu włączył się w pomoc Polsce, poprzez swoje kontakty i doświadczenie. Przewodniczył Radzie Narodowej RP we Francji, a w 1940 roku wyjechał do USA, aby tam po raz drugi szukać ratunku dla Polski. Zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku, a jego prochy sporwadzono do Polski dopiero w 1992 roku i złożono je w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Ignacy Jan Paderewski – utwory

Ignacy Jan Paderewski jest autorem Pamiętników. Owa publikacja to świadectwo tytanicznej pracy Paderewskiego na rzecz wolności Rzeczpospolitej oraz cennym źródłem wiedzy* o osobie Ignacego Jana Paderewskiego* – utalentowanego kompozytora, pianisty oraz jedno z najświetniejszych mężów stanu. Oprócz pamiętników, Paderewski pozostawił po sobie zapisane dzieła muzyczne.

Ignacy Jan Paderewski – odznaczenia

Za niezliczone zasługi i bohaterstwo Ignacy Jan Paderewski został odznaczony wieloma orderami, np.:

  • Wielką Wstęgą Orderu Orła Białego
  • Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta
  • Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari
  • Krzyżem Wielkim Legii Honorowej
  • Tytułem Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego
Ignacy Jan Paderewski
Miejsce urodzenia

Kuryłówka

Data śmierci

29.06.1941

Miejsce śmierci

Nowy Jork

Bibliografia
d4e2w4p

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e2w4p
d4e2w4p
d4e2w4p