Trwa ładowanie...
djzcsgq

Hubert Orłowski

Jest profesorem germanistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wydawcą cyklu "Poznańska Biblioteka Niemiecka" i autorem licznych publikacji na temat stosunków polsko-niemieckich. Członek korespondent PAN.

Pisał m.in. o panujących w Niemczech stereotypach i uprzedzeniach wobec Polaków. W "Poznańskiej Bibliotece Niemieckiej" ukazało się dotychczas 20 tomów pism wybitnych niemieckich uczonych i pisarzy, w polskim tłumaczeniu. Autor takich książek, jak: Słownik twórców kultury niemieckojęzycznej (Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1997), Polnische Withschaft. Nowoczesny niemiecki dyskurs o Polsce (tłum. Isabela Sellmer i Sven Sellmer, Borussia, Olsztyn 1998), Warmia z oddali. Odpominania (Borussia, Olsztyn 2000), Zrozumieć świat. Szkice o literaturze i kulturze niemieckiej XX wieku (Atut, Wrocław 2003), Za górami, za lasami... O niemieckiej literaturze Prus Wschodnich 1863?1945 (Borussia, Olsztyn 2003). Honorowy członek Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia".

25 października 2004 r. w Getyndze otrzymał, wraz z niemieckim historykiem prof. Klausem Zernackiem, polsko-niemiecką nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego.

djzcsgq

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djzcsgq
djzcsgq
djzcsgq
djzcsgq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj