Nagrodę księcia Asturii, nazywaną hiszpańskim Noblem, przyznano w środę bułgarsko-francuskiemu językoznawcy i filozofowi Tzvetanowi Todorovowi - poinformowało jury nagrody w Oviedo.
Urodzony w Bułgarii Todorov , który od 1963 roku mieszka we Francji, reprezentuje zdaniem fundacji, która przyznaje nagrody księcia Asturii, ducha jedności Europy, Wschodu i Zachodu, zaangażowanie na rzecz ideałów wolności, równości, integracji i sprawiedliwości.
Książki Todorova , który jest również profesorem wizytującym kilka prestiżowych uczelni, m.in. Harvardu, Yale i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, przetłumaczono na 25 języków. Dotyczą one teorii literatury, historii idei i teorii kultury.
Fundacja nagrodziła Todorova za jego intelektualne zainteresowania, mądrość i erudycję które pozwoliły mu podjąć wielkie tematy naszych czasów, jak rozwój demokracji, porozumienie między kulturami, wykorzenienie, uznanie inności oraz wpływ przemocy na pamięć zbiorową.
Po polsku ukazał się m.in. Ogród niedoskonały , poświęcony analizie koncepcji wolności we francuskiej myśli nowożytnej oraz Nowy nieład światowy, w którym Todorov podtrzymuje krytykę amerykańskiego neokonserwatyzmu, będącego zapleczem ideowym obecnej amerykańskiej administracji. Według Todorova jest to neofundamentalizm, w którym nastąpiło przejście od logiki liberalnej do imperialnej - narzucania innym systemu, który uważa się samemu za lepszy. Tymczasem doktryna liberalizmu stoi po stronie uznania różnorodności, zgody na różne sposoby życia i działania.
Nagroda księcia Asturii to również czek na 50 tys. euro.