Trwa ładowanie...
d4lvjar
16-12-2013 13:02

Historia pacyfikacji kopalni "Wujek" na tablet i czytnik książek

Interaktywną wersję książki pt. "Kopalnia Wujek. W hołdzie tym, którzy odeszli za wcześnie" zaprezentowano w piątek w Katowicach. Wzbogacono ją o nagrania rozmów z uczestnikami strajku, zdjęcia archiwalne, animacje. Będzie ją można odtwarzać m.in. na tablecie.

d4lvjar
d4lvjar

Interaktywną wersję książki pt. "Kopalnia Wujek. W hołdzie tym, którzy odeszli za wcześnie" zaprezentowano w piątek w Katowicach. Wzbogacono ją o nagrania rozmów z uczestnikami strajku, zdjęcia archiwalne, animacje. Będzie ją można odtwarzać m.in. na tablecie.

Książkę dr Tomasza Nowary pt. "Kopalnia Wujek. W hołdzie tym, którzy odeszli za wcześnie" wydano w 2011 roku tuż przed obchodami 30 rocznicy pacyfikacji kopalni dzięki staraniom Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 roku. W piątek, w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zaprezentowano wersję cyfrową tej publikacji.

Dzięki tej nowej inicjatywie książkę będzie można odtwarzać m.in. tabletach i elektronicznych czytnikach książek. Treść książki została dostosowana również dla osób z dysfunkcją wzroku.

Cyfrowa wersja została wzbogacona o liczne dodatki, w tym m.in. o blisko dwie godziny nagrań rozmów z pięcioma uczestnikami strajku, zdjęcia archiwalne, animacje oraz elementy interaktywne takie jak przypisy, mapy oraz obiekty 3D. "To co do tej książki zaimplementowaliśmy, to głównie elementy, które powstały z myślą o młodzieży. Wśród nich jest broń w 3D, która była używana podczas pacyfikacji, jest też godzinny, film dokumentalny zawierający m.in. relacje osobiste uczestników strajku" - powiedział współautor wersji interaktywnej Jacek Bara.

Jest to - jak podkreślają inicjatorzy tego przedsięwzięcia - poszerzona rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce pomiędzy 13 a 16 grudnia 1981 roku na terenie kopalni i w najbliższej okolicy.

d4lvjar

Publikacja powstała - jak dodają twórcy - głównie z myślą o młodzieży. "Zależy nam by po cyfrową publikację poświęconą tym tragicznym dniom stanu wojennego, które zakończyły się śmiercią dziewięciu górników od milicyjnych kul, sięgnęła przede wszystkim młodzież" - wyjaśniali.

"To właśnie tu na Wujku była pierwsza krew stanu wojennego (...) jakbyśmy nie wracali do tych wspomnień to byłoby źle, bo trzeba historię pamiętać i pamiętamy" - powiedział w piątek pierwszy przewodniczący zakładowej Solidarności w KWK "Wujek" Jan Ludwiczak.
W filmie dokumentalnym można wysłuchać wspomnień przywódcy strajku górników Stanisława Płatka. "Dzięki wywiadom i relacjom powstała +żywa książka+. Chcemy z nią dotrzeć do młodszego pokolenia, a my jesteśmy po to, żeby stać na straży tej pamięci" - powiedział Płatek.

Projekt został dofinansowany m.in. przez Narodowe Centrum Kultury. Interaktywna publikacja będzie dostępna w internecie.

Prezentacji towarzyszył bieg ku pamięci poległych 16 grudnia 1981 roku pod kopalnią Wujek. W biegu uczestniczyło dziewięciu uczniów, którzy przebiegli 10 km w koszulkach z nazwiskami pomordowanych. "Każdy z nich czcił tym biegiem pamięć jednego górnika" - powiedział nauczyciel historii w Gimnazjum nr 1 w Mikołowie Marcin Pogonowski.

d4lvjar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lvjar

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj