Trwa ładowanie...
d1if08l
10-08-2023 11:55

Historia, metahistoria i zło. Teologia żydowska w odpowiedzi na Zagładę

książka
Oceń jako pierwszy:
d1if08l
Historia, metahistoria i zło. Teologia żydowska w odpowiedzi na Zagładę
Tytuł oryginalny

History, Metahistory, and Evil: Jewish Theological Responses to the Holocaust

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Seria
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jednym z aksjomatów znacznej części żydowskiej myśli teologicznej po Zagładzie jest pogląd, że z uwagi na swoją naturę Holokaust spowodował załamanie się tradycyjnego języka i kategorii, których Żydzi we wcześniejszych stuleciach używali do opisywania i rozumienia historycznych katastrof. Analiza pism tradycjonalistycznych żydowskich myślicieli, którzy z teologicznymi pytaniami stawianymi przez nazistowskie prześladowania zmagali się w czasie ich trwania, sugeruje jednak, że założenie to dalekie jest od oczywistości oraz że przyczyn kryzysu teodycei w żydowskiej teologii XX wieku należy upatrywać w procesach historycznych i intelektualnych znacznie poprzedzających Holokaust.

Historia, metahistoria i zło. Teologia żydowska w odpowiedzi na Zagładę to nowatorska analiza porównawcza teologicznych rozważań najważniejszych żydowskich myślicieli tworzących podczas Holokaustu i w późniejszym okresie. Zwykle są oni rozpatrywani w izolacji – porównawcze podejście Barbary Krawcowicz pozwala odkryć podobieństwa i różnice. Równocześnie książka jest bardziej historycznie zniuansowana niż poprzednie prace na ten temat, ponieważ analizuje odpowiedzi na Zagładę w szerszym kontekście historii teologii żydowskiej i uwypukla w ten sposób znaczenie jej spotkania z nowoczesnością. Monografia rozjaśnia i zarazem komplikuje tradycyjne i bardziej nowoczesne teologiczne zmagania z Holokaustem w myśli żydowskiej. Z tego powodu jest to ważna lektura dla osób pragnących zrozumieć głęboki teologiczny wpływ tych wydarzeń i wyzwanie, jakie stanowią dzisiaj dla żydowskiego życia i refleksji.
Prof. Avril Alba
Barbara Krawcowicz – religioznawczyni, filozofka i tłumaczka, adiunktka w Instytucie Religioznawstwa UJ. W pracy badawczej i dydaktycznej koncentruje się na współczesnym judaizmie oraz wybranych teoretycznych i metodologicznych aspektach religioznawstwa.

Historia, metahistoria i zło. Teologia żydowska w odpowiedzi na Zagładę
Numer ISBN

978-83-233-5204-4

Wymiary

158x235

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

266

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1if08l
d1if08l
d1if08l
d1if08l