Trwa ładowanie...
d450twh
15-04-2010 00:00

Historia literatury polskiej w rozmowach

książka
Oceń jako pierwszy:
d450twh
Historia literatury polskiej w rozmowach
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Popularność wywiadów-rzek z pisarzami wynika z atrakcyjności gatunku: zderzenia osobistego punktu widzenia pisarza ze spojrzeniem rozmówcy, dramaturgii rodzących się między nimi sporów, możliwości poznania prywatnych poglądów artysty na sztukę i historię, literackie hierarchie. Przede wszystkim zaś wynika z coraz rzadszej umiejętności prowadzenia rozmowy. Mistrzem tej sztuki jest Stanisław Bereś, historyk literatury.
Książka jest zbiorem rozmów z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, zarówno z "klasykami" literatury (Miłoszem, Różewiczem, Lemem, Brandysem), znakomitymi pisarzami pokolenia starszego (Kapuściński, Grynberg), także tymi ostatnio nieco zapomnianymi (Terlecki), jak też najciekawszymi autorami ostatnich lat (Stasiukiem, Kruszyńskim, Gretkowską, Tokarczuk), pisarzami jeszcze mało znanymi (Baczak, Dichter), przedstawicielami różnych konwencji literackich. Bereś potrafi sprawić, że każdy z nich staje się otwarty i dostępny, nie ujmując im przy tym wielkości, wyjątkowości czy nawet wyniosłości. Ta szczerość i spontaniczność sprawia, że czytelnik uzyskuje wiedzę, której nie zdobyłby w inny sposób. Tak bogatego i sugestywnego portretu twórcy nie da hasło słownikowe, najobszerniejszy biogram, ani nawet autobiografia.
Rozmowy prowadzone przez Beresia charakteryzuje literacka swada, dziennikarska dociekliwość i pasja polemiczna. Jego książka jest porywającą, utrwaloną w żywym języku, syntezą tego, co w naszej literaturze klasyczne, i tego, co w niej nowe i twórcze.

Historia literatury polskiej w rozmowach
Numer ISBN

83-88221-75-2

Wymiary

145x205

Gatunek

Publicystyka i felietony,Historia literatury

Oprawa

6

Liczba stron

532

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d450twh
d450twh
d450twh
d450twh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj