Trwa ładowanie...
d3bj507

Herbie Hancock

Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

Herbie Hancock jest amerykańskim jazzmanem, pianistą i aranżerem. W swojej karierze otrzymał 14 statuetek Grammy i Oscara.

Herbie Hancock – biografia

Herbert Jeffrey "Herbie" Hancock przyszedł na świat 12 kwietnia 1940 w Chicago. Swoją przygodę z grą na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat i szybko zyskał przydomek "cudownego dziecka muzyki". Już jako 11-latek zagrał z Orkiestrą Symfoniczną Chicago "V koncert fortepianowy D-dur" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dziewięć lat później dołączył do zespołu muzycznego Donalda Byrda.

Rok 1962 przyniósł Herbiemu Hancockowi debiutancki album "Takin' Off" z hitem "Watermelon Man". W 1963 roku jazzman wstąpił do kwintetu Milesa Davisa. Podczas współpracy stworzył wraz z muzykami zespołu jedną z najpopularniejszych modern jazzowych sekcji rytmicznych. W tym samym czasie Herbie Hancock nagrywał płyty dla wytwórni muzycznej Blue Note. Najsłynniejsze z nich to "Empyrean Isles" z 1964 roku, "Maiden Voyage" z 1965 i "Speak Like a Child" wydana w 1968 roku.

Herbie Hancock zakończył współpracę z Milesem Davisem w 1968 roku i skupił się na karierze solowej. W poszukiwaniu inspiracji muzycznych zaczął rozwijać rodzący się dopiero styl fusion (jazz-rock), czego owocem był album "Head Hunters" z 1973 roku. Herbie Hancock wprowadził do swojego gatunku muzycznego między innymi elektroniczne instrumenty klawiszowe. Często nawiązywał do nurtów takich jak techno czy rap. Mimo unowocześniania brzmień jazzowych, Herbie Davis tworzył w dalszym ciągu utwory w klasycznym wydaniu tak, jak w projekcie "V.S.O.P." opartym na współpracy z Ronem Carterem, Tonym Williamsem i Freddiem Hubbardem, który nawiązywał do twórczości zespołu Milesa Davisa z lat 60.

Od kilku dekad Herbie Hancock tworzy muzykę o szerokim wachlarzu stylów: od klasycznego jazzu, przez fusion, po aranżacje inspirowane popem, techno i rapem.

Herbie Hancock – nagrody

Herbie Hancock uważany jest za jednego z najważniejszych pianistów jazzowych w historii, obok sław takich jak Chick Corea, McCoy Tyner czy Keith Jarrett. Doceniany jest zwłaszcza jego talent improwizacyjny i inwencja rytmiczna.

Twórczość Herbiego Hancocka spotkała się uznaniem ze strony jury NEA Jazz Masters Award, które przyznało mu nagrodę w 2004 roku. Jazzman jest także czternastokrotnym zdobywcą nagrody Grammy za albumy "Gershwin's World", "Jazz at Massey Hall" czy "The Joni Letters". Ponadto Herbie Hancock jest laureatem Oscara z 1986 roku za muzykę do filmu "Round Midnight".

Herbie Hancock – książka

Herbie Hancock jest współautorem książki "Herbie Hancock. Autobiografia legendy jazzu". Publikacja jest wywiadem prowadzonym przez Lisę Dickey, w którym muzyk opowiada o swojej karierze zarówno pod względem faktów znanych opinii publicznej, jak i kulisach sławy. Poza tym książka zawiera wątki z życia prywatnego. Herbie Hancock opowiada o swoim małżeństwie, uzależnieniach, dorastaniu w dobie nasilonego rasizmu i radzeniu sobie z nim w okresie największej sławy. Wspomina również o współpracy z wielkimi gwiazdami, na przykład Carlosem Santaną czy Steviem Wonderem.

Herbie Hancock
Data urodzenia

12.04.1940

Miejsce urodzenia

Chicago

Bibliografia
d3bj507

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj