Henryka Bochniarz
Henryka Bochniarz to polska ekonomistka, była minister przemysłu i handlu, a także fundator Konfederacji Lewiatan.
Henryka Bochniarz – biografia
Henryka Teodora Bochniarz, di domo Kamecka, urodziła się 29 października 1947 roku w Świebodzinie. Jej matka pochodziła z Wołynia, ojciec brał udział w powstaniu warszawskim. Para poznała się w obozie przejściowym na terenie Niemiec, potem zamieszkała w Świebodzinie, a finalnie w Zielonej Górze. Tam właśnie Henryka Bochniarz ukończyła szkołę średnią. Na studia udała się do Warszawy, gdzie ukończyła Szkołę Główną Planowania i Statystyki (dziś SGH) na Wydziale Handlu Zagranicznego.
Henryka Bochniarz – kariera naukowa i zawodowa
Ze stopniem doktora nauk ekonomicznych, a także tytułem certyfikowanego doradcy do spraw zarządzania od 1971 do 1990 roku Henryka Bochniarz pracowała na stanowisku wykładowcy w Instytucie Koniunktur i Cen swojej Alma Mater. Poza tym otrzymała stypendium Fundacji Fulbrighta, a w latach 80. wykładała na University of Minnesota.
Henryka Bochniarz od 1978 roku do rozwiązania należała do PZPR, w której aktywnie działała jako I sekretarz Podstawowej Organizacji Partyjnej w instytucie, gdzie pracowała. Po transformacji ustrojowej zasiadła w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, dzierżąc tekę ministra przemysłu i handlu. Po odejściu z Rady Ministrów założyła własną działalność gospodarczą, a tym samym otworzyła jedną z pierwszych agencji konsultingowych „Nicom Consulting”.
W 2005 roku Henryka Bochniarz złożyła swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich jako polityk bezpartyjny, popierany jednak przez ugrupowanie Partii Demokratycznej. Po I turze zajęła 7. miejsce, w II zaś wsparła Donalda Tuska. W 2010 roku z nominacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego zasiadła w Narodowej Radzie Rozwoju.
Henryka Bochniarz – Konfederacja Lewiatan i inne organizacje
W 1999 roku z inicjatywy Henryki Bochniarz powstała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dziś znana pod skróconą nazwą Konfederacja Lewiatan. Wcześniej, od 1996 do 1999 roku, ekonomistka zasiadała w Polskiej Radzie Biznesu. Henryka Bochniarz współtworzyła również Stowarzyszenie Doradców Gospodarczych i Komitet Dobrych Praktyk, a przez dziesięć lat wraz z „Gazetą Wyborczą” współorganizowała plebiscyt Nagrody Literackiej „Nike”. Do dziś działa w ruchu Kongres Kobiet oraz Komisji Trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych. Henryka Bochniarz zasiadała ponadto w zarządzie Fundacji Sztuki im. S.I. Witkiewicza oraz Radzie Dialogu Społecznego.
Henryka Bochniarz zasiadała w radach nadzorczych wielu spółek, między innymi TVN, Commercial Union, Agory, Lucas Banku, Unicredit, Fiat Auto Poland czy Telekomunikacji Polskiej. Od 2006 do 2014 roku pełniła funkcję wiceprezesa na Europę Środkową i Wschodnią w spółce Boeing International.
Na arenie międzynarodowej Henryka Bochniarz zadebiutowała jako wiceprezydent organizacji europejskiej zrzeszającej pracodawców, BUSINESSEUROPE. Była członkiem Enterprise Policy Group działającej przy Komisji Europejskiej. Pełniła także funkcję doradczą Banku Światowego.
Henryka Bochniarz – nagrody i wyróżnienia
Henryka Bochniarz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim oraz Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także japońską Złotą i Srebrną Gwiazdą Orderu Wschodzącego Słońca. Ponadto jest laureatką Nagrody Kisiela (1998) i nagrody im. A. Bączkowskiego (2003) za działania ponad politycznymi podziałami i na rzecz dialogu społecznego.
Henryka Bochniarz znalazła się na liście 50 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika „Wprost” w 2012 roku oraz w rankingu 10 najbardziej wpływowych polskich kobiet według „Newsweeka” w 2014 roku.
Henryka Bochniarz – życie prywatne
Henryka Bochniarz jest mężatką. Jej mężem jest Zbigniew Bochniarz, z wykształcenia również ekonomista. Para ma dwoje dzieci.
Henryka Bochniarz – książki
W dorobku naukowym Henryki Bochniarz miejsce znalazło wiele publikacji na temat makro- i mikroekonomii. Wiele jej artykułów prasowych zostało opublikowanych w cenionych tytułach branżowych. Henryka Bochniarz zasiada w radzie patronackiej czasopisma „Liberte!”
Wraz z Jackiem Santorskim jest współautorką poradnika „Bądź sobą i wygraj – 10 podpowiedzi dla aktywnej kobiety”.
Data urodzenia | 29.10.1947 |
Miejsce urodzenia | Świebodzin |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze