Trwa ładowanie...
d4g1kvv

Henryk Gołębiewski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Henryk Julian Gołębiewski, polski aktor filmowy i telewizyjny, pochodzący z Warszawy. Znany przede wszystkim z niezapomnianej roli w filmie "Edi", za którą otrzymał Złotą Kaczkę (2003) i nominację do Orła (2002) za najlepsza główną rolę męską.

Henryk Gołębiewski – biografia

Aktor przyszedł na świat w rodzinie wielodzietnej (był dziewiątym z kolei dzieckiem w rodzinie). Dzieciństwo Henryka Gołębiewskiego upłynęło na starym Mokotowie (ul. Dąbrowskiego) - tam, wraz z kolegami, spędzał beztrosko całe popołudnia.

W wieku 50 lat Henryk Gołębiowski ożenił się z Marzenną Matusik. Owocem ich związku jest córka Róża, która przyszła na świat w 2008 roku.

Henryk Gołębiewski – aktor dziecięcy

Gołębiewskiego można scharakteryzować jako naturszczyka, czyli aktora grającego "samego siebie" (ogólnie do grupy tej zalicza się aktorów bez wykształcenia). Talent Henryka Gołębiewskiego zauważył Janusz Nasfeter na castingu do "Abel, twój brat".

Starsze pokolenie Henryka Gołębiewskiego dobrze zna z przygodowych seriali dla młodzieży lat 70. Gołębiewski razem z innymi dziecięcymi aktorami występowali w następujących produkcjach Stanisława Jędryki: "Stawiam na Tolka Banana", "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech", "Koniec wakacji", "Zanim nadejdzie dzień".

Ostatnią dziecięcą rolą Henryka Gołębiewskiego, była ta z filmu "Nie zaznasz spokoju" (1977). Po udziale w produkcji Henryk pożegnał się z przygodą filmową.

Henryk Gołębiewski – powrót na ekran

Po ostatniej młodzieńczej roli, Gołębiewski ukończył szkołę zawodową, a następnie odbył służbę w wojsku. Gdy wrócił do cywila, aktor zarabiał na życie w brygadach remontowo-budowlanych. Sporadycznie grał epizody w filmach. Pod koniec lat 90. Gołębiewski powrócił do grania w filmach, chociaż nie były to duże role, a Henryk występował w nich przez chwilę, były to takie produkcje, jak: "Sara", "Dług", "Dzień Świra".

Największy sukces Henrykowi Gołębiowskiemu zapewniła rola w filmie Piotra Trzaskalskiego "Edi" (2002), gdzie Henryk wciela się w niezwyczajnego zbieracza złomu.

Henryk Gołębiewski – książki

W 2016 roku ukazała się biografia Henryka Gołębiewskiego, której współautorem jest Tomasz Solarewicz, przyjaciel Henryka. W publikacji tej aktor opowiada o swoim życiu pełnym przygód, o anegdotach z planów filmowych, o przemyśleniach nad sensem życia. Całość opowieści o życiu Henryka Gołębiewskiego jest wyjątkowa i oryginalna, przeplatana brutalnością i sentymentalizmem.

Henryk Gołębiewski
Data urodzenia

15.06.1956

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d4g1kvv

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g1kvv
d4g1kvv
d4g1kvv