Trwa ładowanie...
d1p09uy

Harlan Ellison

Harlan Ellison (ur. 1934) to jeden z najsłynniejszych pisarzy amerykańskich, postać bardzo kontrowersyjna, znana ze swoich mocnych wypowiedzi i wystąpień, udziałów w marszach pokoju. Autor licznie nagradzany, ale tylko za formy krótkie, powieści nie przyniosły mu już takiego uznania. Ale opowiadania pisze Ellison rzeczywiście znakomite. Wybór Ptak śmierci (taka edycja, zawierająca same najlepsze opowiadania Ellisona, jest ewenementem światowym) zawiera wszystkie jego teksty nagradzane, za wyjątkiem Chłopca i jego psa, do którego sam autor się już nie przyznaje (piszę już znacznie lepiej, Chłopiec jest opowiadaniem młodzieńczym).

Ellison znany jest ze swojej współpracy z Hollywood, pisze scenariusze telewizyjne, sztuki. Ostatnio wdał się w liczne procesy przeciwko piratom internetowym, które prawie go zrujnowały - żyje z pomocy innych pisarzy.

W 1967 roku wydał legendarną antologię Niebezpieczne wizje, która złamała wiele tabu w fantastyce i pokazała, że SF może być literaturą wysokich lotów. Jak sam mówi: Uważam fantastykę za najszlachetniejszy z gatunków i dlatego ją uprawiam. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego bogactwa, głębi i potęgi obrazu, ani takie różnorodności tropów, metafor i wzorców stanowiących dokładnie sedno tego, co w swojej psychologii zawarł Freud i piszący o archetypach Jung, ponieważ są tak uniwersalne i wywodzą się z naszych pierwotnych korzeni... Istnieje wytłumaczenie, dlaczego religijna prawica boi się Harryego Pottera, który sprzedaje się jak świeże bułeczki. Dzieje się tak, ponieważ siła fantazji jest zniewalająca i może śmiało stawić czoła pseudoreligijnemu prawicowemu bajdurzeniu. W fantastyce dostrzegamy ziarenko prawdy.

d1p09uy

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p09uy
d1p09uy
d1p09uy