Trwa ładowanie...
d37hyjb

Hanya Yanagihara

polskieradio.pl
Źródło: polskieradio.pl

Hanyą Yanagiharą zachwyca się prestiżowy ”The Wall Street Journal” oraz ”The Times”. Pisarka zbiera świetne recenzje, a świat oczekuje na jej kolejne bestsellery. Pisać zaczęła w wieku 5 lat, a nad literackim debiutem pracowała kilkanaście lat.

Hanya Yanagihara – biografia

Hanya Yanagihara przyszła na świat w rodzinie hematologa i onkologa z Hawajów, gdzie dorastała. Jej matka pochodzi z Seulu, stolicy Korei Południowej, pisarka korzenie ma również w Japonii. Hanya Yanagihara mieszkała również w Baltimore, Teksasie i Kalifornii. Ojciec lekarz zabierał małą Hanyę do znajomej w kostnicy, aby mogła swobodnie rysować zwłoki – temat śmierci zawsze był jej bliski i nigdy straszny. Hanya Yanagihara jest absolwentką Smith College, po którego ukończeniu przeprowadziła się do Nowego Jorku i zaczęła pracę jako redaktorka w wydawnictwach. Współpracowała m.in. z ”Conde Nast Traveler” oraz ”T: The New York Times Style Magazine”, gdzie jest zastępcą redaktora naczelnego i ma biuro nieopodal Times Square. Ulubieni twórcy Hanya Yanagihara to Kazuo Ishiguro, John Banville oraz Hilary Mantel. Nigdy nie chciała mieć własnej rodziny, nie wierzy bowiem w małżeństwo.

Hanya Yanagihara - książki

Hanya Yanagihara jest powieściopisarką i autorką literatury podróżniczej. Debiutowała w 2013 roku przejmującą powieścią ”Ludzie na drzewach” o granicach pomiędzy dobrem a złem i normach moralnych. Kilka lat później nakładem W.A.B. Wydawnictwo ukazała się fascynująca powieść Hanya Yanagihara ”Małe życie” (w tłumaczeniu Jolanty Kozak), która uczyniła z autorki gwiazdę światowego formatu. Powieść została obwołana książką roku przez ”Publishers Weekly” czy ”Huffington Post”, a w Polsce nakład przekroczył 130 tysięcy egzemplarzy. Hanyę Yanagiharę nagrodzono literackimi wyróżnieniami w Stanach Zjednoczonych i Anglii.

Hanya Yanagihara
Data urodzenia

20.09.1974

Miejsce urodzenia

Los Angeles, Kalifornia

Bibliografia
d37hyjb

Podziel się opinią

4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37hyjb
d37hyjb
d37hyjb