Trwa ładowanie...
d44v4go

Guillermo del Toro

Megafon.pl Materiały Prasowe
Źródło: Megafon.pl Materiały Prasowe

Guillermo del Toro to meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, właściciel wytwórni Tequila Gang.

Guillermo del Toro – biografia

Guillermo del Toro Gómez urodził się 9 października 1964 roku w Guadalajarze w Meksyku. Był wychowywany przez babcię. Ukończył studia wyższe na uniwersytecie w rodzinnym mieście. Pierwsze kroki w świecie filmu Guillermo del Toro stawiał pod okiem Dicka Smitha, znanego charakteryzatora i specjalisty od efektów specjalnych, zdobywcy Oscara za film "Amadeusz".

Guillermo del Toro założył firmę Necropolis zajmującą się charakteryzacją i efektami specjalnymi w filmach. Przez jakiś czas pracował dla meksykańskich telewizji, dla których reżyserował i produkował seriale i programy rozrywkowe. Już jako 21-latek został producentem filmu Jaime Humberto Hermosillo „Don Herlinda and Her Son”.

Guillerme del Toro debiutował filmami krótkometrażowymi: "Doña Lupe" i "Geometria". Pierwsze nagrody przyniosła mu jednak produkcja pełnometrażowa "Cronos". Zdobył między innymi nagrodę krytyków na festiwalu w Cannes, a także 9 innych nagród w ojczystym Meksyku. Kolejne filmy Guillerma del Toro również nawiązywały do klimatu horrorów. W 1998 roku reżyser założył własną wytwórnię filmową, Tequila Gang.

Twórczość Guillerma del Toro opiera się na produkcjach autorskich. Odrzucił wiele propozycji reżyserowania kasowych filmów produkowanych przez wielkie wytwórnie, m.in. "Harry Potter i Książę Półkrwi" czy "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy". W 2015 roku zasiadł w jury 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Guillermo del Toro — filmy

Produkcje filmowe Guillermo del Toro mają wspólne cechy, które stały się już jego znakiem firmowym. Przede wszystkim zaliczają się do horrorów, a ich akcja dzieje się w podziemiach, tunelach lub piwnicach. Zazwyczaj także pojawia się w nich autopsja lub scena w kostnicy. Ujęcia tworzone przez Guillermo del Toro oświetlane są bursztynowym światłem, umieszczone w gotyckiej scenerii, a nierzadko także zawierają symbole katolickie. W filmach del Toro pojawiają się potwory, insekty oraz portale prowadzące do równoległych światów.

Guillermo del Toro najczęściej współpracuje z aktorami takimi jak Ron Perlman, Doug Jones czy Federico Luppi.

Do najsławniejszych tytułów w reżyserii Guillermo del Toro należą "Kręgosłup diabła" (2001), "Hellboy" (2004), "Labirynt Fauna" (2006) czy "Kształt wody" (2017). Pracował także nad scenariuszem do produkcji takich jak: "Nie bój się ciemności" (2010), "Hobbit. Niezwykła podróż" (2012), "Hobbit. Pustkowie Smauga" (2013) czy "Hobbit. Bitwa pięciu armii" (2014). Ponadto Guillermo del Toro wyprodukował "Oczy Julii" (2010), "Księgę życia" (2014) czy "Jak wytresować smoka 3" (2018).

Guillermo del Toro — książki

Guillermo del Toro jest współautorem trzech pozycji książkowych. Pierwszą z nich jest „Trollhunters 1. Łowcy trolli”, ilustrowana opowieść o nastolatku, który staje przez poważnym wyzwaniem ocalenia swojego miasteczka przed nieznanymi złymi silami. Dwie kolejne książki to „Wirus” i jej sequel „Wirus 2. Upadek”, historie, które zostały przeniesione przez del Toro, jako reżysera, scenarzysty i producenta wykonawczego, na mały ekran w serialu „Wirus”.

Guillermo del Toro
Data urodzenia

09.10.1964

Miejsce urodzenia

Guadalajara

Bibliografia
d44v4go

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44v4go
d44v4go
d44v4go