Grzegorz Kalinowski
Grzegorz Kalinowski to polski historyk, dziennikarz sportowy i pisarz. Jest autorem biografii sportowców oraz książek sensacyjnych.
Grzegorz Kalinowski – biografia
Grzegorz Kalinowski urodził się w 1966 roku. Skończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas uczył w szkole, jednak wkrótce rozpoczął pracę w mediach. Jako dziennikarz Grzegorz Kalinowski był korespondentem wojennym podczas konfliktu wewnętrznego w dawnej Jugosławii. Przez wiele lat był komentatorem sportowym. Relacjonował wiele spotkań piłkarskich, w tym prestiżowe imprezy takie jak mecze finałowe Ligi Mistrzów czy Pucharu Polski. W 2017 roku Grzegorz Kalinowski podjął pracę w platformie telewizyjnej NC+. Jest redaktorem czasopisma „Skarpa Warszawska” i portalu Futbolfejs.
Kariera Grzegorza Kalinowskiego opiera się również na działalności twórczej. Jest on bowiem autorem kilku filmów dokumentalnych o sporcie oraz historii. Ponadto Grzegorz Kalinowski współpracował z Krzysztofem Langiem przy tworzeniu scenariusza do filmu „Dyplomata”, a z zespołami takimi jak Brygada Kryzys, Bakszysz, Falarek Band, Immanuel i Houk przy kręceniu teledysków.
Grzegorz Kalinowski – życie prywatne
Grzegorz Kalinowski jest żonaty. Para ma dwóch synów: Józefa i Klemensa. Dziennikarz wraz z rodziną mieszka w Bukowinie Tatrzańskiej, jednak często przebywa w Oksfordzie, gdzie jego żona, Beata, robi habilitację.
Grzegorz Kalinowski – książki
Grzegorz Kalinowski jest współautorem, obok Wiktora Bołby, biografii Lucjana Brychczego, wieloletniego piłkarza, a potem trenera Legii Warszawa. Książka nosi tytuł „Kici. Lucjan Brychczy- legenda Legii Warszawa” i ukazała się w 2014 roku.
W dorobku literackim Grzegorza Kalinowskiego znaleźć można również cykl historycznych powieści sensacyjnych „Śmierć frajerom”, których akcja toczy się na początku XX wieku. Jeszcze w 2015 roku ukazały się dwie pierwsze części serii, a w listopadzie 2016 roku trzecia, poprzedzona audiobookiem. W lipcu 2016 roku ukazała się kolejna biografia autorstwa Grzegorza Kalinowskiego, tym razem o kolarzu, Czesławie Langu.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze