Trwa ładowanie...
d2suser

Grzegorz Ciechowski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: MateuszFD

Grzegorz Ciechowski był muzykiem rockowym znanym pod pseudonimem Obywatel G.C., liderem zespołu Republika, kompozytorem, autorem tekstów i poezji.

Grzegorz Ciechowski – informacje ogólne

Grzegorz Ciechowski urodził w 1957 roku, pochodził z Tczewa i tam uczęszczał do szkoły, studiował polonistykę na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Już w dzieciństwie interesował się muzyką, występował jako flecista, grał też na pianinie i gitarze, należał do zespołu Nocny Pociąg, później do Jazz Formation. Pod koniec lat 80. dołączył do zespołu Republika, później występował też solowo jako Obywatel G.C. Zmarł w 2001 roku na tętniaka serca.

Grzegorz Ciechowski – kariera

Kariera muzyczna Grzegorza Ciechowskiego rozwijała się razem z Republiką, która koncertowała od 1981 roku, zyskując coraz większą popularność. Wszystkie utwory z płyty "Nowe sytuacje", która miała swoją premierę w 1982 roku, napisał Ciechowski. Gdy zespół rozpadł się w 1986 roku, Grzegorz Ciechowski rozpoczął karierę solową jako Obywatel G.C., wydał własną płytę, zagrał też między innymi na festiwalu w Sopocie.

Republika powróciła w 1991 roku, koncertowała i wydawała kolejne płyty aż do nagłej śmierci Ciechowskiego w 2001 roku. O zespole i wkładzie Ciechowskiego w jego historię można przeczytać w biografii Republika. Nieustanne tango.

Grzegorz Ciechowski był też producentem płyt takich wykonawców jak Marcin Rozynek, Kayah, Katarzyna Groniec czy Kasia Kowalska.

Grzegorz Ciechowski – poezja i muzyka

Grzegorz Ciechowski pisał wiersze, jego tomik poezji "Wokół niej" ukazał się w 1996 roku. Był również autorem piosenek zespołu Republika, a także dla innych wykonawców m.in. dla Lady Punk ("Zostawcie Titanica") czy Justyny Steczkowskiej – korzystał z pseudonimu Ewa Omernik. Muzyk napisał również nowelę "Obywatel świata", na której podstawie powstał film Rolanda Rowińskiego o tym samym tytule.

Grzegorz Ciechowski – osiągnięcia

Grzegorz Ciechowski był autorem muzyki do albumu "Wiedźmin", wykorzystaną w filmie o tym samym tytule, za który otrzymał nagrodę Orła przyznaną przez Polską Akademię Filmową. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku przyznano mu nagrodę "Człowiek ze Złotym Uchem" podczas festiwalu Soundedit w Łodzi.

Grzegorz Ciechowski
Data urodzenia

29.08.1957

Miejsce urodzenia

Tczew

Data śmierci

22.12.2001

Miejsce śmierci

Warszawa

d2suser

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2suser
d2suser
d2suser