Trwa ładowanie...
dq1a66h

Groby Królewskie na Wawelu

książka
dq1a66h
Oceń jako pierwszy:
Groby Królewskie na Wawelu
Rok wydania
Autorzy
978-83-7720-077-3.jpg
"__wlasne

„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb; ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia – zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te groby na Wawelu, imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów”.

Kard. Karol Wojtyła (w 1978 roku)

Te słowa są najlepszą rekomendacją książki – dzieła, które opisuje groby królewskie na Wawelu. Wszak to w tej katedrze spoczywają takie postaci, jak: Jan III Sobieski, Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, święta Królowa Jadwiga, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Stefan Batory, Zygmunt August czy Książe Józef Poniatowski. Groby królewskie na Wawelu są niezwykłym przewodnikiem po cmentarzu, któremu na imię Polska.

18 kwietnia 2010 roku w podziemiach Katedry na Wawelu spoczęły też ciała pary prezydenckiej, małżeństwa Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia w Smoleńsku.

dq1a66h
Groby Królewskie na Wawelu
Numer ISBN

978-83-7720-077-3

Wymiary

120x170

Gatunek

Architektura i wnętrza

Oprawa

1

Liczba stron

248

Podziel się opinią

Share
dq1a66h
dq1a66h
dq1a66h
dq1a66h