Trwa ładowanie...
d15lh7k

Greg Egan

Greg Egan - pisarz australijski, który, choć zadebiutował w roku 1983 utworem głównonurtowym An Unusual Angle, zyskał reputację jednego z najważniejszych twórców fantastyki naukowej lat 90. minionego stulecia.

Naprzód opowiadania, a później powieści Egana objawiły jego zdumiewający talent w stawianiu bardzo współczesnych, często niezwykle bolesnych problemów natury humanistycznej, technologicznej i futurologicznej silnie zakorzenionych w najnowszych teoriach naukowych, w niezwykle atrakcyjnej literacko formie.

Już jego pierwsza powieść fantastyczno-naukowa, Kwarantanna (1992) z imponującą swobodą łączy komponenty cyberpunku i thrillera detektywistycznego z elementami teorii kwantowej. Właściwie każda kolejna powieść Egana — Miasto Permutacji (1993), Stan wyczerpania (1995), Diaspora (1997), Teranesia (1999) oraz Schild’s Ladder (2001) — to błyskotliwe rozwijanie pytań o naturę współczesnego człowieka, o granice jego człowieczeństwa coraz bardziej poddaną technologicznym transformacjom, o możliwości wniknięcia w jego fundamenty biologiczne, a wreszcie o granice jego rozwoju i przemian a także tego, co w naszym świecie jest racjonalne a co nie.

Pisarz opublikował również dwa wyśmienite zbiory opowiadań: Axiomatic (1995), z którego pochodzi zamieszczony tu tekst, oraz Luminous (1998). W Polsce znany dotąd słabo, z jednej powieści i nagrodzonej Nebulą noweli Oceanika (w „SFinksie”), a nakładem „Solaris” ukażą się jego najlepsze powieści.

d15lh7k

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15lh7k
d15lh7k
d15lh7k