Trwa ładowanie...
d3bzv3w

Grażyna Wolszczak

Grażyna Wolszczak urodziła się i wychowała w Gdańsku. W 1983 roku ukończyła warszawską PWST. Wkrótce znalazła angaż w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie trafiła w zastępstwie koleżanki z myślą, aby szybko powrócić do stolicy. Na miejscu jednak atmosfera teatru bardzo się jej spodobała. Zaczęła tu grać dla najlepszych polskich reżyserów: Izabelli Cywińskiej, Janusza Wiśniewskiego i Janusza Nyczka (u niego zresztą stworzyła, jak sama powtarza, jedną z najciekawszych w swojej karierze kreacji, a mianowicie Iriny w Trzech siostrach). Ostatecznie, w 1987 roku, wróciła do Warszawy, gdzie zaczęła występować na deskach Teatru Rozmaitości, Teatru Studio i Teatru Dramatycznego.

Pierwszą ważniejszą rolę przed kamerą stworzyła u Krzysztofa Krauzego w Grach ulicznych. Potem przyszły seriale: Matki, żony i kochanki Juliusza Machulskiego, Klan oraz Na dobre i na złe, Marzenia do spełnienia, czy Maszyna zmian i Trzy szalone zera. Pojawiła się także we włoskim obrazie Petera Del Monte - Ballada o czyścicielach szyb. Prawdziwa sława przyszła jednak wraz z rolą Yennefer w kinowej ekranizacji prozy Sapkowskiego oraz kreacją Basi Brzozowskiej w serialu Na Wspólnej. Fanów przysporzył jej także udział w komedii romantycznej Ja wam pokażę, kontynuacji hitu Nigdy w życiu.

Chociaż Wolszczak zajęta jest pracą przed kamerą, ciągle znajduje czas na spotkania z żywą publicznością. Można ją podziwiać m.in. w Teatrze Scena Prezentacje (Sex nocy letniej) i w Teatrze Syrena (In flagranti|)

. Wśród znajomych i przyjaciół uchodzi za osobę mocno stąpającą nogami na ziemi, choć z głową w metafizycznych chmurach. Uwielbia podróżować, a także ćwiczyć na siłowni.

d3bzv3w

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bzv3w
d3bzv3w
d3bzv3w