Trwa ładowanie...
d45bebz

Graham Henry Greene

AFP
Źródło: AFP

Angielski powieściopisarz, dramaturg, eseista, dziennikarz i publicysta katolicki.

Urodził się w rodzinie protestanckiej, jednak przeszedł na katolicyzm. Pochodził z wielodzietnej rodziny, jego brat był dyrektorem telewizji BBC. Studia ukończył na Balliol College w Oksfordzie. Współpracował z wieloma tytułami prasowymi, był zastępcą redaktora naczelnego "The Times". W trakcie II wojny światowej pełnił służbę na placówce dyplomatycznej w Sierra Leone - w tym czasie jego zwierzchnikiem z ramienia MI6 (brytyjskich tajnych służb) był Kim Philby - zdemaskowany później jako sowiecki agent. Jako reporter podróżował po całym świecie. Pod koniec życia był dobrym przyjacielem Charliego Chaplina. Zmarł w wieku 86 lat w Vevey w Szwajcarii.

Jeden z najpopularniejszych twórców brytyjskich, cieszący się zarówno uznaniem czytelników, jak i krytyki. W swoich powieściach, opowiadaniach i sztukach teatralnych, przekładanych na wiele języków, stawia pytania dotyczące moralnej kondycji człowieka.

Autor powieści psychologicznych, w których istotne znaczenie miał problem wiary i etyki chrześcijańskiej, podejmowany w sposób nieortodoksyjny.

Rozgłos przyniosła mu powieść Sedno sprawy, a także utwory, w których pojawia się sensacyjna lub kryminalna akcja, umieszczona w środowiskach przestępczych lub w egzotycznej scenerii.

Graham Henry Greene
Data urodzenia

01.10.1904

Miejsce urodzenia

Berkhamsted, Hertfordshire, Wielka Brytania

Data śmierci

02.04.1991

Bibliografia
d45bebz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45bebz
d45bebz
d45bebz