Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
książki
Materiały Prasowe
28-04-2023 11:52
Materiał prasowy Grupa Wydawnicza Foksal

Gotycki thriller oparty na klasycznej historii – "Pokój na piętrze" niezwykle wciągająca powieść Rachel Hawkins

W pozornie idealnym świecie dzieją się rzeczy, których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić… "Pokój na piętrze" to świetny thriller inspirowany powieścią Charlotte Brontë.

 Źródło: materiały partnera
d1xtvt3
d1xtvt3

Rachel Hawkins postanowiła połączyć współczesny thriller z powieścią kanonu literatury, tworząc zmodernizowaną historię Jane Eyre. Klasyczne dzieła inspirują pisarki i pisarzy już od jakiegoś czasu i stają się coraz bardziej popularne. Mogą pomóc zrozumieć dzieło oryginalne, a także podążać za znaną historią w nowy i interesujący sposób. "Kiedy ponownie czytasz Jane Eyre, szybko zdajesz sobie sprawę, jak wieloma dużymi (i bardzo nowoczesnymi!) tematami zajmowała się Brontë. Seks, pieniądze, władza, klasa… wszystko to składa się na doskonały thriller domowy." – komentuje autorka.

Hawkins odtworzyła gotycki klimat "Dziwnych losów Jane Eyre", umieściła bohaterów klasyka we współczesnym świecie i nadała ich historii zupełnie nowy wymiar. "Błyskotliwy thriller, który sam się czyta… współczesna powieść, która dowodzi, że domy, w których coś skrzypi, skrywają wielkie tajemnice i nigdy nie wychodzą z mody." – napisał o książce magazyn Ophry Winfrey. "Naprawdę dużo myślałam o tym, jak postać taka jak Jane może wyglądać w 2021 roku. Czy jej doświadczenia w bardziej nowoczesnym otoczeniu mogą zmienić ją w inną osobę niż ta z wersji wiktoriańskiej. Moja Jane jest zdecydowanie bardziej zadziorna niż Jane Brontë, a z pewnością o wiele bardziej wulgarna!" – dodaje Hawkins.

Jak zaczyna się ta historia? Jane jest młodą dziewczyną, która próbuje uciec przed swoją trudną przeszłością. Mieszka w obskurnym mieszkaniu z drażliwym współlokatorem i ledwo wiąże koniec z końcem. Zarabia na życie wyprowadzając psy bogatych mieszkańców luksusowego osiedla Thornfield Estates. Spacerując po ekskluzywnej okolicy wyobraża sobie jak wyglądałoby jej życie, gdyby miała możliwość mieszkać w jednej z wystawnych willi. W ogóle nie spodziewa się, że jej marzenia mogą się ziścić.

Kiedy poznaje Eddiego Rochestera od razu wie, że to jej przepustka do lepszego życia. Na drodze do szczęścia staje legenda jego zaginionej żony, uznanej za zmarłą w wyniku wypadku na łodzi, na której była ze swoją przyjaciółką. Nikt nie wie co tam się wydarzyło, ciała nie zostały odnalezione, wszelkie przesłanki wskazują na to, że obie kobiety utonęły, ale czy na pewno? Relacja Eddiego i Jane rozwija się w niesamowitym tempie, dziewczyna szybko zostaje mieszkanką ekskluzywnego osiedla. Wydaje się, że wygrała los na loterii. Jednak życie na osiedlu Thornfield to podejrzana plątanina tajemnic i plotek, które są tam największą walutą i tylko wykorzystane w odpowiedni sposób mogą doprowadzić do odkrycia prawdziwych wydarzeń. "Kiedy mówię, że nie byłam w stanie odłożyć Pokoju na piętrze Rachel Hawkins, mam na myśli, że czytałam ją w czasie przerwy na lunch, podczas pracy i nocą, gdy powinnam spać. Naprawdę jest aż tak dobra." – ocenił książkę portal Pop Sugar.

d1xtvt3

Rachel Hawkins w błyskotliwy i zabawny sposób po kolei odkrywa mroczne karty tej historii. Nadając bohaterom charaktery z powieści "Dziwne losy Jane Eyre", udowadnia, że Brontë stworzyła postaci ponadczasowe, które bez problemu odnalazłyby się we współczesnym świecie. "Pokój na piętrze" to opowieść o toksycznych ludziach, którzy wykorzystają każdą okazję, żeby osiągnąć swój cel.

To bohaterowie trudni do polubienia, jednak mimo wszystko z zainteresowaniem śledzimy ich historię. Dlaczego? Ponieważ podobnie jak znudzone żony z Thornfield Estates, naprawdę chcemy wiedzieć, jakie brudy kryją się pod iluzją luksusowego życia. Przed czym ucieka Jane? Co ukrywa Eddie? Czy Bea i Blanche zginęły w wyniku nieszczęśliwego wypadku? Hawkins potrafi utrzymać zainteresowanie czytelniczek i czytelników, a mroczna otoczka, która towarzyszy podczas czytania, dodaje lekturze wyjątkowego klimatu.

Materiał prasowy Grupa Wydawnicza Foksal
d1xtvt3
d1xtvt3