Trwa ładowanie...
d3bj507
24 maja 2012, 00:00

Globalizacja i regionalizacja w gospodarce światowej

książka
Oceń jako pierwszy:
d3bj507
Globalizacja i regionalizacja w gospodarce światowej
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Procesy globalizacji i regionalizacji wzajemnie się uzupełniają i są formami internacjonalizacji. To procesy o charakterze wielowymiarowym oraz wielopłaszczyznowym. Globalizacja jest skutkiem liberalizacji obrotów międzynarodowych i postępu technicznego. Z kolei regionalizacja, przejawiająca się w procesach integracyjnych, oznacza pojawienie się nowych treści i nowych form umiędzynarodowienia. Procesy międzynarodowej integracji regionalnej wymagają spełnienia pewnych warunków, aby mogły zaistnieć. Po pierwsze chodzi o warunki materialne, organizacyjne i polityczne. Po drugie powinny one spowodować odpowiedni impuls, żeby nastąpiło podjęcie integracji wynikające z presji gospodarki światowej.

Oznaczają również obiektywną konieczność tworzenia ugrupowań integracyjnych. Procesy integracyjne stanowią dynamiczny element stosunków międzynarodowych, względnie autonomiczny składnik wpływający w poważnym stopniu na dynamikę i strukturę relacji między podmiotami gospodarki światowej. Regionalizacja jest konsekwencją globalizacji i zwiększonej konkurencji oraz powiększających się rynków zbytu, pozwalających na wykorzystanie efektów skali, co jednocześnie przyspiesza procesy regionalizacji.

Książka została stworzona jako główny podręcznik dla studentów (I, II i III stopnia) kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze (MSG), dla obowiązującego, zgodnie ze standardami ministerialnymi, przedmiotu globalizacja i regionalizacja w gospodarce światowej, a także dla studentów kierunków międzynarodowe stosunki gospodarcze i ekonomia jako podręcznik uzupełniający.

Ponadto z książki korzystać powinni studenci integracji, zarządzania, socjologii, demografii, politologii, a więc każdy, kto ma w programie studiów przedmiot dotyczący globalizacji, regionalizacji, integracji czy międzynarodowych stosunków ekonomicznych. Książka jest również dobrym uzupełnieniem wiedzy zarówno dla polityków, jak i urzędników Ministerstwa Gospodarki czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Każdy, kogo interesują zmiany zachodzące w gospodarce światowej w XXI w, również powinien posadać tą publikację. Jest ona adresowana zwłaszcza do tych osób, które postrzegają globalizację i regionalizację jako procesy, które należy zrozumieć, zaakceptować i wykorzystać w swojej działalności.

Globalizacja i regionalizacja w gospodarce światowej
Numer ISBN

978-83-208-1990-8

Wymiary

160x230

Gatunek

Organizacja i zarządzanie,Ekonomia,Biznes

Oprawa

1

Liczba stron

344

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507
d3bj507
d3bj507
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj