George F. Cholewczynski
Amerykanin z urodzenia i Polak z pochodzenia, w stanie New Jersey, USA. Przez ponad 20 lat pracował jako bibliotekarz techniczny, z tego wiele lat w NASA.
Jest uznanym ekspertem w dziedzinie wojen powietrznodesantowych i już w młodym wieku wykazywał żywe zainteresowanie historią militarną. Wychowując się w środowisku Polonii, miał dostęp do nieomal pełnej gamy polskich przeżyć z II Wojny Światowej.
Po opublikowaniu zwięzłego artykułu w czasopiśmie specjalistycznym Campaigns w 1983, George podjął się rozszerzyć temat na skale książki. Współpracując ze Związkiem Polskich Spadochroniarzy w Ameryce, George zaczął uczestniczyć w spotkaniach Brygady.
Poprzez Andrzeja Zarembę, pierwszego kustosza muzeum im. Generała Sikorskiego George poznał nie tylko Ryszarda Dembinskiego, wówczas dyrektora Polskiego Instytutu i Muzeum Generała Sikorskiego, ale i Stanisława Sosabowskiego, syna generała.
Doroczne wyjazdy do Anglii ułatwiły mu serię wywiadów z żyjącymi nadal weteranami oraz włączenie się w doroczne spotkania weteranów w Holandii dały szansę na spotkania i wywiady z weteranami, którzy przyjeżdżali z Polski oraz Holendrami tymczasowo wyzwolonymi przez Brygadę. Współpracował blisko z Geertem Maassen, lokalnym historykiem, i miejskim archiwistą w Arnhem, który także służył mu jako tłumacz z języka holenderskiego. We dwójkę przebadali nieomal każdy metr pola bitwy gdzie polscy spadochroniarze walczyli.
W rezultacie powstały dwie wysoko doceniane książki w języku holenderskim i angielskim, które opowiadają historię polskich spadochroniarzy w bitwie, z perspektywy i słowami holenderskich farmerów, zwykłych żołnierzy, i generałów w tej największej w historii operacji powietrznodesantowej.
George obecnie mieszka w Nowym Orleanie, USA. gdzie założył firmę Walka Books, małe przedsiębiorstwo wydawnicze, specjalizujące się w historii militarnej 20-ego wieku.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze