Trwa ładowanie...
dgmlx0g
03-11-2014 00:00

Gandhi w brzuchu wieloryba

książka
Oceń jako pierwszy:
dgmlx0g
Gandhi w brzuchu wieloryba
Tytuł oryginalny

Selection of Essays

Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

„W brzuchu wieloryba” – Jeden z najbardziej znanych esejów Orwella; kapitulacja intelektualistów w obliczu dwóch głównych XX-wiecznych systemów totalitarnych. Obraz tej postawy w literaturze oraz ideologii.

„Raffles i panna Blandish” – to tutaj Orwell pierwszy dostrzega i opisuje zjawisko brutalizacji kultury europejskiej pod wpływem amerykańskiej ideologii siły, występku i przemocy.

„W obronie P.G. Wodehouse’a”, gdzie Orwell porusza problem zdrady i kolaboracji z wrogiem podczas wojny. Kto współpracował z nieświadomości, a kto z premedytacją? Kogo za to obwiniać i kogo za to karać?

Słynna i po dziś dzień kontrowersyjna Lista Orwella, zawierająca nazwiska potencjalnych agentów Stalina działających skrycie w powojennej Anglii, oraz wspomagających ZSRR lewicowych poputczików…

… oraz 21 innych szkiców, esejów, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella. Pisarza, który kochał przeszłość, nienawidził czasów, w których przyszło mu żyć i obawiał się przyszłości. Jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XX wieku, znakomitego dziennikarza i polemisty. Uwielbiającego kobiety i nieszczęśliwego w związkach z nimi. Jego* Rok 1984* został uznany w sondażu brytyjskiego dziennika „The Guardian” za książkę najtrafniej oddającą sens XX.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gandhi w brzuchu wieloryba
Numer ISBN

978-83-64095-40-5

Wymiary

125x195

Gatunek

Eseje

Oprawa

3

Liczba stron

488

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgmlx0g
dgmlx0g
dgmlx0g