Trwa ładowanie...
d38iqts

Gabriel Marcel

Inne
Źródło: Inne

Jeden z najwybitniejszych filozofów naszego stulecia. Był powszechnie uważany - obok Jaspersa - za współtwórcę egzystencjalizmu chrześcijańskiego. Sam określał siebie mianem "filozofa egzystencjalnego", wyznawcy sokratycznej koncepcji filozofii, poszukiwacza mądrości. Przełomem w jego życiu było przyjęcie w 1929 roku chrztu. Nawrócenie harmonizowało bowiem z przeświadczeniem, że droga filozoficznej refleksji, wnikającej w tajemnicę bytu, jest równocześnie drogą ku Bogu.

Marcel wychodzi z założeń charakterystycznej dla jego pokolenia filozofii rozpaczy, osnutej wokół motywów egzystencjalizmu, i buduje własną filozofię nadziei, w której wszystkie poczynania ludzkie odnajdują swój sens właśnie w wierze.

Od 1952 r. Marcel był członkiem Akademii Nauk Moralnych i Politycznych. W r. 1948 uzyskał Wielką Nagrodę Literacką Akademii Francuskiej, w r. 1968 - Wielką Nagrodę Literacką Miasta Paryża, a w 1969 r. - Międzynarodową Nagrodę im. Erazma z Rotterdamu. Był wielkim znawcą i miłośnikiem muzyki. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję stałego krytyka literackiego w tygodniku "Les Nouvelles Litteraires".

Gabriel Marcel
Data urodzenia

06.12.1889

Data śmierci

06.10.1973

Bibliografia
d38iqts

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38iqts
d38iqts
d38iqts
d38iqts

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj