Trwa ładowanie...
d2bjexo
d2bjexo

Franciszek Józef

książka
d2bjexo
Oceń jako pierwszy:
Franciszek Józef
Tytuł oryginalny

Emperor Francis Joseph Life, Death and the Fall of the Habsburg Empire

Autorzy
83-241-2633-3_74734_F.jpg
Inne

Wstąpił na tron w 1848 roku, mając 18 lat. W ciągu 68 lat swego panowania widział jak zmieniały się epoki i systemy władzy, powstały nowe państwa i upadły stare potęgi. A wreszcie stał się świadkiem zmierzchu cesarstwa Habsburgów.

Dramaty na miarę greckiej tragedii naznaczyły również osobiste losy cesarza i jego rodziny. Brat Franciszka Józefa, Maksymilian, ogłoszony w 1864 roku cesarzem Meksyku, panował w kraju rozrywanym wojną domową i trzy lata później został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny. Żona, cesarzowa Elżbieta, zginęła w roku 1898 w Genewie zasztyletowana przez włoskiego anarchistę. Gwałtowna śmierć spotkała też dwóch następców cesarza – jego jedyny syn Rudolf zabiwszy swą kochankę, popełnił samobójstwo w zameczku myśliwskim Mayerling, a zamach na bratanka, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, w Sarajewie doprowadził do wybuchu wojny światowej.

Ta książka odsłania osobiste życie Franciszka Józefa i licznej rodziny Habsburgów. Na tle burzliwych wydarzeń XIX-wiecznej Europy maluje bardzo ludzki portret człowieka, który w pamięci potomnych zapisał się jako ostatni cesarz Austro-Węgier i symbol sześćsetletniej monarchii, która wraz z jego śmiercią odeszła na zawsze.

d2bjexo
Franciszek Józef
Numer ISBN

83-241-2633-3

Wymiary

165x235

Gatunek

Biografie i autobiografie,Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

256

Podziel się opinią

Share
d2bjexo
d2bjexo
d2bjexo
d2bjexo