Trwa ładowanie...
d2zb6ef
15 kwietnia 2010, 00:00

Filozofia śmierci. Od Anaksymandra do Adorno

książka
Oceń jako pierwszy:
d2zb6ef
Filozofia śmierci. Od Anaksymandra do Adorno
Tytuł oryginalny

Das Problem des Todes in der Philosophie

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Czym jest śmierć? Czy poza jej granicą istnieje dla człowieka nadzieja - jak należy ją sobie wyobrażać? Jakie stanowisko możemy i powinniśmy zająć wobec śmierci własnej i innych? Skąd wiemy o śmierci i na czym opiera się ta wiedza?

Na te i inne pytania, które stawiamy wobec fenomenu śmierci próbuje w swojej książce odpowiedzieć współczesny niemiecki myśliciel - Georg Scherer. Autor rozpoczyna od podstawowej kwestii: Dlaczego stawianie filozoficznego problemu śmierci jest sensowne w odniesieniu do czasów teraźniejszych i w jaki sposób filozofia pyta o śmierć? W trakcie lektury dostarcza czytelnikowi informacji dotyczących zagadnienia śmierci w dziejach myśli filozoficznej, prowadząc go przez poglądy najważniejszych przedstawicieli kolejnych epok i kierunków - kończąc prezentacją aktualnego stanu tego problemu. W podsumowaniu Scherer konfrontuje przedstawione, historyczne idee z istotnymi, współczesnymi problemami: eutanazją, aborcją czy ogólną tendencją spychania rzeczywistości i samego pytania o śmierć poza margines codziennego życia jednostek i całych społeczeństw.

Książka może być doskonałym uzupełnieniem podstawowego kursu historii filozofii, które jak ogniskowa w soczewce badacza, skupia uwagę na jednym, wyjątkowym punkcie - w tym wypadku jest nim rzeczywistość dotykająca ludzi wszystkich czasów i szerokości geograficznych - śmierć.

Filozofia śmierci. Od Anaksymandra do Adorno
Numer ISBN

978-83-7318-766-5

Wymiary

155x230

Gatunek

Filozofia i etyka

Oprawa

1

Liczba stron

204

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zb6ef
d2zb6ef
d2zb6ef
d2zb6ef

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj