Trwa ładowanie...
dgu08q9
18 stycznia 2012, 00:00

Festung Posen 1945 15. Kernwerk 1945. Historia zdobycia Cytadeli Poznańskiej

książka
Oceń jako pierwszy:
dgu08q9
Festung Posen 1945 15. Kernwerk 1945. Historia zdobycia Cytadeli Poznańskiej
Rok wydania
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Słowa Zbigniewa Szumowskiego: „Są (…) wspomnienia, relacje oraz obrazy walk o Poznań pióra radzieckich ich uczestników (niemieccy nie przejawiają większej aktywności w tym zakresie)”, które zamieścił we wstępie Bojów o Poznań 1945 przez wiele lat były traktowane dosłownie.
Tymczasem te relacje i wspomnienia istniały. Jednak z różnych przyczyn nie były one wcześniej znane polskiemu czytelnikowi.
W związku z tym przez wiele lat kulisy walk o Poznań znaliśmy tylko z jednej strony.
Ta niepełna wiedza przyczyniła się niestety również do tego, że szturm i zdobycie poznańskiej Cytadeli obrosły przez lata w mity i legendy.
Tymczasem książka Macieja Karalusa pt. Kernwerk 1945. Historia zdobycia Cytadeli Poznańskiej tę tendencję zmienia. Autor odkrywa przed nami sprawy, o których często wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Pojawiają się w niej relacje żołnierzy niemieckich, którzy przetrwali walki, zamknięci w kazamatach Cytadeli. Te wspomnienia doskonale oddają atmosferę tamtych dni, atmosferę, której do tej pory mogliśmy się jedynie domyślać.
Pamiętać trzeba, że opis zawarty na kartach tej książki jest jedynie próbą rekonstrukcji zmagań o poznańską Cytadelę. Nie jest to również opis ostateczny ani zapewne pełny. Jest jednak pierwszym, w którym równo potraktowano relacje polskich, rosyjskich i niemieckich uczestników walk.

Festung Posen 1945 15. Kernwerk 1945. Historia zdobycia Cytadeli Poznańskiej
Numer ISBN

978-83-615-2457-1

Wymiary

145x205

Gatunek

Literatura faktu,Historia Polski,Historia powszechna

Oprawa

1

Liczba stron

240

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9
dgu08q9
dgu08q9
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj