Festiwal Literacki
Po wydarzeniach w Radomiu i Ursusie w 1976 roku, grupa literatów, dziennikarzy i publicystów postanowiła wydawać w drugim obiegu almanach literacki, w którym znalazłyby miejsce teksty odrzucone przez cenzurę. Pierwszy numer pisma zatytułowanego Zapis był taką właśnie antologią, wydaną w nakładzie 27 egzemplarzy w styczniu 1977 roku. Zapis był jedną z nielicznych możliwości pojawienia się w świadomości odbiorców pisarzy i publicystów, objętych zakazem druku, próbą stworzenia alternatywy dla oficjalnego obiegu kultury i to próbą udaną. Skala przedsięwzięcia i zaangażowanie wszystkich współtworzących czasopismo osób, była bez precedensu na skalę soc-bloku. Z okazji 25. rocznicy powstania pisma w Teatrze Małym w Warszawie miało miejsce spotkanie twórców, redaktorów i autorów Zapisu. Spotkanie prowadzone przez Mirosława Chojeckiego, legendę podziemnego edytorstwa, zgromadziło wielu z tych, którym Zapis kojarzył się z powiewem wolności i niezależności w latach Peerelu, ale też i młodych ludzi, często
rówieśników tego czasopisma. Dla nich wspomnienia i anegdotki opowiadane przez „zapisowców” brzmiały pewnie jak bajka. W natłoku czasopism dostępnych na rynku, wyrażających każdą możliwą i niemożliwą opcję polityczną, wydaje się niemożliwym istnienie czegoś takiego, jak cenzura.
We wtorek organizatorzy Festiwalu Literackiego Warszawa Pisarzy zapraszają:
o godzinie 18.00, do Piwnic Zamku Ujazdowskiego na spotkanie z Jerzym Sosnowskim i Krzysztofem Vargą; oraz do Sali Edukacyjnej na spotkanie z Zygmuntem Kubiakiem;
o godzinie 20.00, również w Piwnicach Zamku, rozpocznie się Noc poety z udziałem Bohdana Zadury, Marcina Barana, Wojciecha Bonowicza, Dariusza Foksa, Mariusza Grzebalskiego, Jerzego Jarniewicza, Bartłomieja Majzela, Macieja Meleckiego, Tadeusza Pióro, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego, Krzysztofa Siwczyka, Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego, Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego, Adama Wiedemanna.
W Klubie Piwnica Architektów o godzinie 20.00 odbędzie się spotkanie zatytułowane Portret podwójny z Anną Brzezińską i Andrzejem Sapkowskim.
WP Książki