Trwa ładowanie...
dm230m2

Felix Baumgartner

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Felix Baumgartner to spadochroniarz, kaskader i BASE jumper (osoba wykonująca skoki ze spadochronu z obiektów infrastrukturalnych, urwisk, wzniesień itp.) pochodzący z Austrii. Znany jest przede wszystkim ze skoku na spadochronie z balonu wznoszącego się około 39 km nad powierzchnią Ziemi.

Felix Baumgartner – biografia i dokonania

Felix Baumgartner urodził się w 20 kwietnia 1969 r. w Salzburgu, ma brata Gerarda. Już jako dziecko Felix Baumgartner marzył o tym, że będzie latać i skakać ze spadochronem. Spadochroniarstwa Baumgartner uczył się m.in. w armii austriackiej, w której dowiedział się, jak bezpiecznie lądować na niewielkiej przestrzeni.

W 1999 r. świat po raz pierwszy usłyszał o Felixie Baumgartnerze, który skoczył ze spadochronem z jednej z wież znanych jako Petronas Towers w Kuala Lumpur (Malezja). Z kolei w 2003 r. Felix Baumgartner wykonał akrobatyczny skok nad Kanałem La Manche. Dokonał tego przy użyciu specjalnego skrzydła wykonanego z włókna węglowego.

Co ciekawe do rekordów Felixa Baumgartnera wlicza się m.in. ten dotyczący najniższego skoku typu BASE. Wykonał go z wysokości 29 m, stojąc na Pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Jego wyczyn spotkał się jednak z dość ostrą krytyką środowiska BASE jumperów, którzy zarzucili mu nieprawidłowości przy skoku, dodając przy tym, że Felix Baumgartner nie jest pierwszą osobą, która skoczyła z tego pomnika, a co najwyżej pierwszą, która nagłośniła to zdarzenie za pośrednictwem mediów.

Felix Baumgartner to natomiast bezspornie pierwsza osoba na świecie, która wykonała skok typu BASE z wiaduktu Millau we Francji oraz która najpierw wylądowała, a potem skoczyła na spadochronie z wieżowca Turning Torso w szwedzkim mieście Malmö.

Felix Baumgartner – najsłynniejszy skok

Najgłośniejszego skoku Felix Baumgartner dokonał 14 października 2012 r. Austriak wzniósł się wówczas balonem wypełnionym helem na wysokość około 39 km, ustanawiając tym sposobem pierwszy tamtego dnia rekord (nikt przed nim nie wzleciał balonem tak wysoko – mowa o lotach załogowych). Następnie Felix Baumgartner zeskoczył z balonu na spadochronie, lądując na terytorium USA, konkretnie we wschodniej części stanu Nowy Meksyk. Ten wyczyn przyniósł mu kolejny rekord, ponieważ żaden spadochroniarz przed Felixem Baumgartnerem nie zaliczył próby skoku z równie dużej wysokości.

Prędkość spadania Felixa Baumgartnera również trafiła do Księgi Rekordów Guinessa. W szczytowym momencie Austriak leciał bowiem z szybkością aż 1342 km/h!

Ciekawostką jest fakt, że Felix Baumgartner bardzo długo przygotowywał się do wykonania swojego prawie 40-kilometrowego skoku. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w mediach w styczniu 2010 r, a więc niecałe trzy lata przed tym, gdy Felix Baumgartner zrealizował swój zamiar.

Felix Baumgartner – książki

W 2013 r., gdy o wyczynie Felixa Baumgartnera nadal było głośno na całym świecie, spadochroniarz wydał swoją książkę autobiograficzną, która powstała przy współpracy z Thomasem Beckerem. W Polsce nosi ona tytuł "Felix Baumgartner. Szturmując niebo" i jest dostępna w sprzedaży od 2015 r. Jest to historia samego Felixa Baumgartnera, jak również jego spadochroniarskich wyczynów, które są w niej opisane szczegółowo jak nigdy wcześniej. Autobiografię Felixa Baumgartnera przetłumaczyła Renata Pol, a opublikowało ją wydawnictwo Sine Qua Non (SQN).

Felix Baumgartner
Data urodzenia

20.04.1969

Miejsce urodzenia

Salzburg

Bibliografia
dm230m2

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2
dm230m2
dm230m2
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj