Trwa ładowanie...
ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9

Fareed Zakaria

Fareed Zakaria przeprosił za swą głośną wpadkę z plagiatem części tekstu Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Fareed Zakaria ostrzegał rodaków przed głosowaniem na Donalda Trumpa. Wskazywał na Polskę i Rosję, jako na kraje, gdzie łamana jest demokracja i podkreślał, że jego ojczyzna może pójść w ich ślady po złym wyborze swojego nowego prezydenta. Fareed Zakaria jest laureatem nagród Padma Bhushan (2010), Peabody Award oraz Ellie Award.

Fareed Zakaria – życiorys

Fareed Rafiq Zakaria jest Amerykaninem o indyjskich korzeniach, synem polityka i redaktorki, absolwentem uniwersytetów Yale (rocznik 1986) i Harvard (rocznik 1993). To ceniony politolog, publicysta, analityk polityczny i komentator. Jeden z pierwszych obserwatorów głośno analizujących widoczny zmierzch hegemonii Stanów Zjednoczonych. W XXI w. wkroczył jako wydawca ”Newsweeka” w wersji międzynarodowej. Ponadto co tydzień można oglądać Fareeda Zakarię na antenie stacji CNN w jego stałym programie telewizyjnym. Był producentem jednej z serii dokumentalnej na HBO. Fareed Zakaria ma troje dzieci z żoną, Paulą Throckmorton Zakarią. Mieszka w Nowym Jorku.

Fareed Zakaria – wpadka

W 2012 roku wyszło na jaw, że felieton Fareeda Zakarii z ”Time” jest plagiatem artykułu profesora Jilla Lepore z Harvarda z ”The New Yorkera”. Chodziło o jeden akapit na temat używania broni w USA. Po głośnej wpadce Zakaria został zawieszony w gazecie (na miesiąc) oraz w telewizji i zrezygnował z pracy na uniwersytecie w Yale. Pisał również dla "Washington Post", "Foreign Affairs", współpracował także z "The Atlantic".

Fareed Zakaria – książki

W 2008 roku nakładem Nadir-Media Lazar Wydawnictwo ukazała się książka Fareeda Zakarii, przetłumaczona na ponad 25 języków. Najgłośniejsza na świecie pozycja politologa to jego trzecia z kolei książka (wszystkie zostały bestsellerami). Zakaria dostrzega potrzebę, a w zasadzie konieczność zakończenia polityki dyplomatycznego imperializmu.

Do Polski Fareeda Zakarię zapraszał w 2016 roku szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. Miał na własne oczy przekonać się, jak naprawdę wygląda polska demokracja. W swoim znanym programie gościł m.in. prezydenta Baracka Obamę, Hillary Clinton, Vladimira Putina i inne znane w polityce osoby.

Fareed Zakaria
Data urodzenia

20.01.1964

Miejsce urodzenia

Mumbaj, Indie

Bibliografia
ycipk-17r5g9

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9