Trwa ładowanie...
d2olowy

Ezop

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ezop jest bajkopisarzem pochodzącym ze starożytnej Grecji, nazywany twórcą bajki zwierzęcej.

Ezop – życiorys

Ezop (łac. Aesopus, gr. Aisopos) pochodził z Frygii w Azji Mniejszej, a data urodzin i śmierci greckiego bajkopisarza nie są dokładnie znane. Pierwsze wzmianki o Ezopie pochodzą z VI wieku p.n.e. Wtedy Herodot stworzył fikcyjną biografię. Zachowała się rzymska wersja, której tytuł brzmi Żywot Ezopa bajkopisarza (inna nazwa to Romans Ezopa). Według doniesień Herodota Ezop urodził się jako niewolnik Ksanthosa. Po wyzwoleniu został doradcą Samijczyków, a następnie Krezusa. Podczas wyprawy do Delf pokłócił się z kapłanami czczącymi Apolla, gdzie prawdopodobnie zmarł.

Ezop jest jednym z siedmiu mędrców greckich obok Biasa z Prieny, Solona, Pittakosa z Mityleny, Talesa z Miletu oraz Kleobulosa z Lindos.

Ezop – bajki

Ezop jako twórca bajki czerpał inspiracje z ustnej tradycji ludowej. Z tego względu język w pisanych przez niego utworach nacechowany jest rubasznością. Bajki były pisane prozą w dialekcie jońskim. W V w.p.n.e. były pierwszą lekturą szkolną. O popularności ezopowych bajek może świadczyć fakt, że nawet Sokrates według podań Platona przekształcał utwory Ezopa na wiersze.

Pojęcie bajki ezopowej odnosi się do założenia, według którego pisarz pod postacią zwierząt, ptaków i przedmiotów umieszczał różne charaktery ludzi. Stosunki panujące w świecie opisanym przez Ezopa miały odzwierciedlać niesprawiedliwość społeczną. Alegoryczne przedstawienie ludzi miało na celu wytknąć wady, ośmieszyć. Bajki posiadały także wymiar dydaktyczny.

Do czasów współczesnych nie zachował się ani jeden oryginał. Bajki Ezopa znamy dzięki ich przekształceniom na wiersze przez Kallimacha, Babriosa oraz Fedrusa. Podstawą większości tłumaczeń było opracowanie bajek przez Maksimosa Planudesa z XIV w.

Francuski bajkopisarz Jean de La Fontaine oraz rosyjski bajkopisarz Iwan Kryłow (obaj żyli w XVIII wieku) czerpali inspiracje z utworów Ezopa.

Na grunt polski bajki Ezopa przeniósł Biernat z Lublina (XIV-XV w.), a dla Ignacego Krasickiego (XVIII w.) utwory greckiego bajkopisarza były bardzo inspirujące do stworzenia alegorycznych postaci ukrytych pod maską zwierząt.

Do najsłynniejszych bajek napisanych przez Ezopa należą Wilk i czapla, Żółw i zając oraz Lew i mysz.

Z bajek Ezopa pochodzą cytaty powtarzane do dziś takie jak:

  • Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada;
  • Kto z kim przystaje, takim się staje;
  • Największy jest ból, gdy ranę zadają najbliżsi;
  • Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie;
  • Siostrą rozkoszy jest smutek;
  • Zgoda buduje, nienawiść rujnuje;
  • Lepiej biednie u siebie niż bogato u obcych.

Ezop – ciekawostki

  • Z Ezopem wiąże się pojęcie języka ezopowego, czyli podanie treści w sposób zawoalowany. W Polsce stosowano taką praktykę pod zaborami oraz w czasach PRL-u, tak aby niektóre książki przeszły cenzurę.
d2olowy

Podziel się opinią

6
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy
d2olowy
d2olowy
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj