Trwa ładowanie...
d23z7l9

Ewelina Pietrowiak

Debiutanckim spektaklem teatralnym Eweliny Pietrowiak zachwycali się Jacek Wakar i Rafał Siemko. Najważniejsze w pracy są dla reżyserki przeżycia i doświadczenia emocjonalne, na scenie często miesza ona gatunki, zapominając, kiedy kończy się teatr, a zaczyna opera.

Ewelina Pietrowiak – życiorys

Ewelina Pietrowiak przyszła na świat w 1977 roku w Poznaniu. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Podyplomowych Studiów Wokalnych na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina.

Ewelina Pietrowiak pracowała jako asystentka Mariusza Trelińskiego w 2004 roku. Dwa lata później miał miejsce jej debiut i sztuka ”Pokojówki” w Teatrze Ateneum w Warszawie. Reżyserka projektuje także scenografię do własnych przedstawień. Następnie Ewelina Pietrowiak zaliczyła debiut w operze (2007), a od 2011 roku zajmowała przez kilka lat stanowisko dyrektor artystycznej tarnowskiego teatru, gdzie ożywiła scenę i przyciągnęła na spektakle widzów. Pracowała na terenie całego kraju, w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu.

Ewelina Pietrowiak – książki

Ewelina Pietrowiak wielokrotnie rozmawiała z Jerzym Pilchem, okazując się wytrawnym rozmówcą, godnym swego sparing partnera. Efektem konwersacji były dwie książki, z których pierwsza ukazała się na rynku wydawniczym w Polsce dzięki nakładowi WL Wydawnictwo Literackie. Debiut pozycji okazał się bestsellerem, więc kontynuacja współpracy przez parę rozmówców była naturalną koleją rzeczy i drugą rundą ironiczno-refleksyjnej rozgrywki. Reżyserka i scenografka sprawdziła się również jako pisarka.

Ewelina Pietrowiak – nagrody

Ewelina Pietrowiak jest laureatką kilku istotnych nagród branżowych. Ma na koncie chociażby nagrodę za scenografię na Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek (2007), nagrodę za reżyserię z Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA (2011) czy też Nagrodę Publiczności z Katowickiego Karnawału Komedii (2012). Ponadto Ewelina Pietrowiak może się pochwalić również Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury dla Najlepszego Reżysera (2012) oraz Złotą Różą TEMI (2013). Rektor Akademii Teatralnej przyznał Pietrowiak Nagrodę im. Zbigniewa Krawczykowskiego za dobrze rokujący początek pracy zawodowej. Je realizacje operowe zostały nawet w 2010 roku nominowane do ”Paszportu Polityki”.

Ewelina Pietrowiak
Bibliografia
d23z7l9

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23z7l9
d23z7l9
d23z7l9