Ewa Wanat walczyła z rakiem przez pół roku. "Uparła się żyć"
Ewa Wanat zmarła 13 grudnia. Latem dowiedziała, że ma raka z przerzutami. Nie zamierzała się poddawać. Starała się dalej żyć, dalej pracować. Najgorszego scenariusza nie przyjmowała do wiadomości.
Ewa Wanat zmarła w Berlinie, gdzie mieszkała od lat. W Niemczech realizowała się jako pisarka. W sumie napisała cztery książki w tym "Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie", we współpracy z seksuologiem Andrzejem Depko, oraz "Deustche nasz. Reportaże belińskie" o problemie migracyjnym naszych zachodnich sąsiadów.
Latem tego roku autorka usłyszała diagnozę: nowotwór z przerzutami. Nie chciała oswajać się ze śmiercią.
"Czy możecie uwierzyć, że ja umrę? Bo ja nie wierzę" - cytowała przyjaciółkę na swoim blogu Ewa Siedlecka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odeszli w 2023 roku. Pozostaną w naszej pamięci
Ewa Wanat miała wybitnie silną osobowość i była bezwzględnie szczera, co nie zawsze przysparzało jej przyjaciół.
"Była tą osobą, która mówi to, co inni myślą, ale nie powiedzą. Popadała przez to w kłopoty, ale, niezmiennie harda, nie żałowała. [...] Kiedy bliżsi i dalsi znajomi zebrali dla niej pieniądze na leczenie, poruszona kręciła głową: 'Za co ludzie mnie lubią, kiedy ja taka wredna jestem?'" - opisywała dziennikarka "Polityki".
Ewa Wanat nie zwalniała tempa do końca. Pochłaniały ją spotkania autorskie. Lekarze dawali jej trzy miesiące, przeżyła pół roku.
"Ogoliła głowę i wyglądała pięknie. Uparła się żyć. Co kilka tygodni dowiadywała się, że kolejna chemia zawiodła i natychmiast pytała, co jej dalej zaproponują? Kiedy zaproponowali już tylko więcej morfiny, zbuntowała się: 'Przecież nie mogę ciągle spać, mam niewiele czasu na życie!'" - wspominała Ewa Siedlecka.
"Są takie płomienie, które, nawet jeśli zgasną, pozostawiają po sobie ogrom ciepła" - wyznała w pożegnalnym wpisie przyjaciółka i pisarka Dorota Danielewicz.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o najlepszych (i najgorszych) reklamach świątecznych, wielkich potworach w "Monarchu" na AppleTV+ i szokującym znęcaniu się na ludźmi w "Special Ops: Lioness" na SkyShowtime. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.