Trwa ładowanie...
d30zrgq

Ewa Chotomska

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ewa Chotomska jest polską scenarzystką, autorką piosenek i książek dla dzieci. Wśród szerszej publiczności znana z kreacji Ciotki Klotki w programie „Tik Tak”.

Ewa Chotomska – twórczość

Ewa Chotomska urodziła się w 1951 roku w Warszawie. Ukończyła stołeczne XVII Liceum Ogólnokształcące, a następnie germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jej marzeniem było zostać stewardessą, jednak pierwsze zatrudnienie znalazła jako nauczyciel języków. W kolejnych latach objęła posadę tłumacza w studiu telewizyjnym. Gdy zwolniła się posada w dziale wydawniczym dla dzieci, Ewa Chotomska rozpoczęła karierę, z której znana jest najbardziej. Została bowiem autorką i bohaterką programów dla najmłodszych widzów.

Ewa Chotomska jest autorką scenariuszy do programów takich jak „Domowe Przedszkole”, „Jedyneczka”, „Fasola”, „Budzik” czy „Tik Tak”, w którym wcieliła się w kultową rolę Ciotki Klotki. Poza tym napisała ponad 300 piosenek dedykowanych dzieciom „Moja Fantazja”, „Myj zęby” czy „Szczotka, pasta”. Z inicjatywy Ewy Chotomskiej powstał także zespół dziecięcy Fasolki, który działa nieprzerwanie od 35 lat.

Ewa Chotomska – książki

Ewa Chotomska oprócz scenariuszy do programów pisze również książki dla dzieci. Najbardziej znanymi tytułami są „Zając Poziomka” (1988), „Pamiętnik Felka Parerasa” (2008) oraz „Piosennik Ciotki Klotki” (2009). Opowiadanie Ewy Chotomskiej ukazało się również w pracy zbiorowej „Opowiadania o zwierzętach. Polscy pisarze dzieciom” (2012).

Ewa Chotomska – rodzina

Prywatnie Ewa Chotomska jest córką znanej i kochanej przez najmłodszych pisarki oraz poetki Wandy Chotomskiej, a także Jerzego Steinmetza. Przez pierwsze 12 lat życia scenarzystkę wychowywała babcia ze strony ojca. W książce „Wanda Chotomska: Nie mam nic do ukrycia” Barbary Gawryluk Ewa Chotomska i jej matka opowiadają o swoich relacjach, które między dwoma pisarkami nie układały się najlepiej.

Poetka jest mężatką. Córka Ewy Chotomskiej, Karolina Golba, również zajmuje się literaturą dziecięcą. Wraz z matką, a z udziałem babci i córki Zuzanny, stworzyła wydawnictwo Tere Fere specjalizujące się w tworzeniu i publikacji audiobooków.

d30zrgq

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30zrgq
d30zrgq
d30zrgq